Vladimir Vladimirovič Putin vyzývá k osvobození Sýrie od nezákonné zahraniční přítomnosti

MOSKVA | Rusko otevřeně diskutuje o nepřípustnosti nelegitimní zahraniční přítomnosti v Sýrii s partnery z Íránu, Turecka a Spojených států (SS), uvedl včera ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin v rozhovoru s arabskými médii v předvečer své návštěvy v Saúdské Arábii.

Vladimir Vladimirovič Putin a Recep Tayyip Erdogan – Turku, no nekoukej, jako žába z kyšky…
foto: © Sputnik (Alexey Druzhinin)

Putin, Vladimir Vladimirovič zdůraznil, že ti, kteří jsou v Sýrii nelegitimně, musí opustit zemi, a to platí pro všechny státy: „Dnes diskutujeme o této otázce naprosto otevřeně se všemi našimi partnery – s íránskými i tureckými partnery. Opakovaně jsme o tom hovořili s našimi americkými partnery,“ řekl ruský prezident v rozhovoru.

„A jak vám nyní říkám, otevřeně jsem říkal svým kolegům: území Sýrie by mělo být osvobozena od cizí vojenské účasti a územní celistvost Syrské arabské republiky by měla být plně obnovena,“ uvedl Putin, Vladimir Vladimirovič.

Dále pak ruský prezident dodal, že pokud vedení Sýrie nebude potřebovat přítomnost ruských vojenských sil, budou muset také opustit zemi: „Pokud budoucí legitimní vedení Sýrie řekne, že již nepotřebuje přítomnost ruských ozbrojených sil, platí to samozřejmě také pro Ruskou federaci,“ uvedl.

Dne 9. října turecký vůdce Recep Tayyip Erdoğan oznámil zahájení operace „Pramen míru“, což je vlastně matoucí označení vojenské akce, která vede ke genocidě Kurdů na severu Sýrie. Ve stejný den, ještě před zahájením operací tisková služba Kremlu uvedla, že ruský prezident během telefonického rozhovoru vyzval tureckého vůdce k důkladnému zvážení situace, aby nedošlo k poškození úsilí o vyřešení syrské krize. Rozhovor proběhl z iniciativy turecké strany. Turek škemral o slyšení.

Reklama: