Francie a Německo zastavily export zbraní do Turecka, přidaly se k Nizozemí

BERLÍN – PAŘÍŽ | Německá vláda nebude vydávat povolení na nové dodávky zbraní do Turecka kvůli vojenské operaci Ankary v Sýrii, oznámil to dnes německý ministr zahraničí Heiko Maas, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. Před tím zastavilo export zbraní do Turecka také Nizozemí.

Najdi jeden rozdíl

Francie se také rozhodla rozhodla, že kvůli operaci „Pramen míru“ (fakticky genocida Kurdů) v Sýrii pozastaví všechny dodávky zbraní do Turecka. Informuje o tom francouzské ministerstvo zahraničí.

„Vzhledem k turecké vojenské operaci v severovýchodní Sýrii nebude federální vláda vydávat povolení na nové dodávky obranných produktů, které může Turecko v Sýrii nasadit,“ řekl Maas v rozhovoru pro deník Bild am Sonntag.

Heiko Maas a jeho vzor Adolf Eichmann – vypadají podobně a uvažují stejně?

Dodal, že německá vláda od roku 2016 provádí tvrdou politiku exportu zbraní do Turecka, zejména po turecké vojenské operaci v syrském Afrinu. Nyní tedy Německo poprvé zavádí embargo na vývoz nových zbraní do Turecka, dodává německý portál.

V Paříži znovu oznámili, že pevně odsuzují jednostrannou vojenskou operaci Turecka na severovýchodě Sýrie: „Tento útok ohrožuje úsilí mezinárodní protiteroristické koalice na zajištění bezpečnosti a stabilizaci. Bude to mít za následek značné humanitární následky. Proto to podkopává bezpečnost Evropanů,“ uvádí se v dokumentu.

​„V očekávání zastavení této operace (pozn. Turecka v Sýrii) se Francie rozhodla pozastavit všechny projekty exportu vojenských materiálů do Turecka, které mohou být použity při vojenské operaci v Sýrii. Toto rozhodnutí nabývá platnosti okamžitě,“ uvádí se v komuniké francouzského ministerstva zahraničí.

Dříve šéf německé diplomacie ostře odsoudil rozhodnutí Turecka zahájit vojenskou operaci v Sýrii a vyzval k jejímu zastavení. „Rozhodně odsuzujeme útok Turecka na severovýchodě Sýrie. Turecko riskuje, že bude destabilizován region a opět posíleny pozice IS. Vyzýváme Turecko, aby zastavilo útok a hájilo své zájmy v oblasti bezpečnosti mírovou cestou,“ uvádí se v Maasově zprávě uveřejněné na stránkách ministerstva na Twitteru.


​Dne 9. října turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan oznámil zahájení operace Pramen míru na severu Sýrie proti Straně kurdských pracujících, která je zakázaná v Turecku.
Téhož dne zaútočilo turecké letectvo na město Ras al-Ayn a na řadu jiných syrských měst u hranice mezi oběma zeměmi.
Dnes Turecké ozbrojené síly a opoziční syrská Národní armáda převzaly kontrolu nad strategicky důležitým městem Ras al-Ain.

Reklama: