Rusko vytvoří komplexy, schopné překonat jakýkoliv systém protiraketové obrany

MOSKVA | Rusko vyvine komplexy, které překonají jakýkoliv systém protiraketové obrany, uvedl prezident Ruské federace Vladimir Vladimirovič Putin v rozhovoru pro televize RT Arabic, Sky News a Al Arabiya, na které se odkazuje sesterská zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin | repro: Народный Журналист

„Uděláme to, nyní je to již zřejmě, jelikož systémy protiraketové obrany fungují proti balistickým raketám, které letí podél balistické trajektorie. A my, kromě toho, že jsme je mnohokrát vylepšili, jsme vytvořili i další zbraně, které zatím na světě nikdo nemá,“ řekl Putin, Vladimir Vladimirovič.

Prezident rovněž odpověděl na otázku, zda Rusko pociťuje hrozbu, že se Severoatlantické aliance (SA) pohybuje směrem k jeho hranicím a místy je přímo na hranici: „Vždycky jsme to cítili, a vždy jsme o tom mluvili. A vždy se nám dostávalo takových odpovědí: Nebojte se, není to proti vám. Nic strašného se neděje, protože Severoatlantická aliance se transformuje, není to žádná vojenská organizace, je neagresivní a tak dále,“ řekl.

„Je to vojenský blok. A samozřejmě, když se taková infrastruktura přiblíží k našim hranicím, není to žádná radost,“ uzavřel ruský prezident.

Prezident poprvé hovořil o nejnovějších typech strategických zbraní, které byly vyvinuty v Rusku loni na jaře. Ve zprávě k Federálnímu shromáždění představil především hypersonické komplexy Kinžal, Avangard a Burevěstnik, dále bojový laser Peresvet, podvodní dron s jaderným pohonem Poseidon a mezikontinentální balistickou raketu Sarmat.

V letošním sdělení se Putin, Vladimir Vladimirovič tímto tématem také zabýval. Poznamenal, že laserové systémy Peresvet a hypersonické raketové systémy Kinžal potvrdily své jedinečné vlastnosti v experimentálně-bojovém režimu a označil dokončení raketového komplexu Avangard za průlomovou techniku a porovnal ji s vypuštěním prvního satelitu Země.