Spojené státy dodatečně stahují jeden tisíc okupačních vojáků ze severu Sýrie z důvodu turecké vojenské operace

WASHINGTON | Spojené státy stáhnou kolem jednoho tisíce vojáků ze Sýrie. Prohlásil to šéf Pentagonu Mark Esper pro televizní kanál CBS. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Esper jako ministr války SS a poskok vůdce DJ Trumpa

Podle jeho slov se jedná o „vědomé stažení“ vojsk. „Můžeme se ocitnout mezi dvěma postupujícími armádami,“ řekl Esper. Podle něj je to hrozná situace, ve které by americká armáda neměla být.

„Za posledních 24 hodin jsme se dozvěděli, že Turecko pravděpodobně hodlá rozšířit své útoky dále, než bylo plánováno, na jih a na západ,“ vysvětlil Esper.

V televizi CBS byl Esperovi rovněž položen dotaz, zda by americké jednotky mohly v případě útoku zahájit odvetnou palbu, na kterou Esper odpověděl, že mají právo na sebeobranu. „Toto právo využijeme, bude-li to nutné,“ řekl Esper.

Esper rovněž podotkl, že Syrské demokratické síly (SDF) chtějí jednat se syrskými úřady a ruskou armádou, aby byly schopné provést protiútoky na turecké jednotky na severu země. Šéf Pentagonu však neupřesnil, o jakou dohodu se jedná, a neposkytl podrobnosti. Krátce před zahájením turecké operace v Sýrii velitel kurdských Syrských demokratických sil (SDF) Mazlum Abdi nevyloučil možnost spolupráce s prezidentem SAR Bašárem Asadem.

Reklama: