Rusko obvinilo Spojené státy z pokusů o maření činnosti OSN

WASHINGTON – MOSKVA | Generální tajemník OSN Antonio Guterres informoval v těchto dnech členy newyorského diplomatického sboru o vážném zhoršení finanční situace OSN. Podle stavu ke dni 9. října 2019 nezaplatilo členské příspěvky do rozpočtu světové organizace víc než 50 států včetně Spojených států (SS).

Sídlo OSN v New Yorku

Americký dluh vůči rozpočtu OSN svědčí o pokusech zmařit činnost této organizace, míní ruské ministerstvo zahraničí, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Hlavním neplatičem jsou v poslední době Spojené státy. Jejich dluh do rozpočtu OSN již překročil jednu miliardu dolarů. Jde o zjevné pokusy Washingtonu podkopat činnost organizace. Kromě nepředvídatelné a předpojaté politiky ve vydání amerických víz členům delegací jsou nasazeny také finanční páky,“ píše se ve zprávě Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace.

Americké úřady odmítly v září vydání víz části ruské delegace pro účast ve Valném shromáždění OSN, a také v zasedání Prvního výboru této organizace. Pobočník generálního tajemníka OSN Chandru Ramanathan sdělil předtím novinářům částku dluhů jeho organizaci. Podle jeho slov dluží Spojené státy do rozpočtu OSN 674 milionů dolarů v letošním roce a 381 milionů za předcházející roky.

Celkový dluh činí přitom 1,385 miliardy dolarů. „Nezaplatilo 65 států,“ dodal Ramanathan. Upřesnil přitom, že 97 % této částky dluží 7 států: Spojené státy, Brazílie, Argentina, Mexiko, Írán, Izrael, a Venezuela.

Již v listopadu mohou tedy vzniknout u Sekretariátu OSN vážné potíže s platy zaměstnancům a s účty dodavatelů zboží a služeb. Oddělení pro záležitosti Valného shromáždění a konferenční spravování, což je klíčová jednotka Sekretariátu, bylo nuceno tvrdě šetřit.

Počínaje polovinou října letošního roku může Rada bezpečnosti a Valné shromáždění pořádat pouze dvě zasedání denně, přesně od 10:00 do 13:00 a od 15:00 do 18:00, zatímco dříve zasedali diplomaté často večer a v noci. Má být rovněž omezen počet dokumentů překládaných do šesti oficiálních jazyků OSN. Organizace bude rovněž šetřit s elektřinou, klimatizací a ochranou budov.