V Polsku nedojde po volbách ke změnám; Demokracie zvítězila

VARŠAVA | Vládnou polská strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského v nedělních volbách do dolní komory Parlamentu Polska má prozatím 45,81 % hlasů. Svědčí o tom informace Státní volební komise po sečtení 71,89 procent hlasů. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Flag Polski

Strana Právo a spravedlnost dosáhla lepšího výsledku, než v neděli večer odhadoval exit-poll, kde se uvádělo, že PiS získá 43,6 procent hlasů.

„Dokázali jsme vyhrát i přes tu silnou frontu proti nám,“ uvedl předseda PiS Jaroslaw Kaczyński svým spolustraníkům ve volebním štábu. Ti začali nadšeně tleskat a skandovat „Jaroslaw, Jaroslaw!“ a „Děkujeme, děkujeme“.

Nynější vláda Mateusze Jakuba Morawieckého ze strany Právo a spravedlnost si podporu občanů získala především díky nemalým sociálním dávkám. Například přídavek na děti je ve výši 500 zlotých (asi 3 000 korun) měsíčně.

Kromě jiného snížila i věk, kdy občané odchází do důchodu. Co se týče konzervativních voličů, ty oslovuje především svým důrazem na katolickou víru, dále vlastenectvím a vyznáváním ochrany tradiční rodiny.

Značně se zhoršila pozice opoziční a proevropské Občanské koalice (KO), která podle komise zatím získala 25,46 % hlasů, sociologické výzkumy tipovaly 27,4 procent.

Svaz demokratické levice po sečtení 71,89 % hlasů získává 11,9 procent, exit-poll odhadoval podobný výsledek. Polská lidová strana (PSL) má prozatím 8,96 % (odhady exit-poll jsou 9,6% hlasů).

Euroskeptická Konfederace v tuto chvílí drží 6,71 procent hlasů, sociální výzkumy přitom ukazovaly 6,4 %. Ostatní účastníci ve volbách nezískali ani jedno procento.

Dostupné jsou i první výsledky voleb do polského senátu. Po sečtení 71,89 % hlasů Právo a spravedlnost získala 46,19 procent hlasů, Občanská koalice – 33,25 %, Polská lidová strana drží 5,31 procent a Svaz demokratické levice – 2,51 %.