Vladimir Vladimirovič Putin v Rijádu: Rusko a Saúdská Arábie se dohodly na spolupráci v oblasti energetiky

RIJÁD | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin během své včerejší státní návštěvy v hlavním městě Saúdské Arábie uvedl, že společné akce Moskvy a Rijádu na energetickém trhu jsou zaměřeny na stabilizaci situace a celkově přinášejí pozitivní výsledky.

Vladimir Vladimirovič Putin v Rijádu se saúdským králem

„Má pro nás velký význam rusko-saúdská koordinace situace na světovém energetickém trhu. Za aktivní účasti našich zemí bylo možné prodloužit dohody o formátu OPEC + o snižování produkce ropy,“ uvedl Vladimir Vladimirovič Putin během setkání s králem Saúdské Arábie Salmánem bin Abd al-Azízem.

„Celá naše spolupráce, Vaše Výsosti, je zaměřena na posílení míru, bezpečnosti v regionu a stabilizace situace v globálním energetickém sektoru. A to vše dává dobré, pozitivní výsledky,“ dodal ruský prezident, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Putin, Vladimir Vladimirovič během včerejší návštěvy také zdůraznil, že považuje koordinaci obou států za nezbytný prvek pro zajištění bezpečnosti na Blízkém východě a v severní Africe.

„Považujeme rusko-saúdskou koordinaci za nezbytný prvek pro zajištění bezpečnosti na Blízkém východě a v severní Africe. Jsem přesvědčen, že bez účasti Vaší země je nepravděpodobné, že bude možné dosáhnout spravedlivého a trvalého urovnání jakéhokoliv regionálního problému,“ uvedl prezident Ruské federace.

V Rijádu dnes proběhla jednání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a králem Saúdské Arábie Salmánem bin Abd al-Azízem, strany podepsaly více než dvacet dokumentů.

Nejprve se na počest hosta konala královská recepce, po které odjeli ruský prezident a saúdský král v elektromobilu do zasedací místnosti.

Mezi podepsané dokumenty patří charta o dlouhodobé spolupráci zemí produkujících ropu. Rovněž bylo podepsáno prohlášení o záměru mezi společností Roskosmos a saúdskou kosmickou komisí o spolupráci v oblasti financování kosmonautiky a globálního navigačního satelitního systému GLONASS.

Kromě toho byl podepsán program rusko-saúdské strategické spolupráce na vysoké úrovni a protokol mezi ministerstvem energetiky obou zemí o energetické spolupráci.

Moskva a Rijád také uzavřely memorandum o zjednodušení systému udělování víz občanům obou zemí.

Strany dále podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti kultury a memorandum o porozumění a spolupráci v oblasti zdravotnictví.

Reklama: