Tajfun Hagibis si vyžádal nejméně 56 mrtvých

TOKIO | Nejméně padesát šest lidí zahynulo při řádění tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl oblast Tokia na hlavním japonském ostrově Honšú. Pohřešovaných je podle nejnovější bilance patnáct osob, informovala v pondělí televize NHK.

Ilustrační snímek | foto: ytb

Meteorologové uvedli, že v mnoha oblastech spadlo za jeden nebo dva dny až 40 procent ročního úhrnu srážek. Japonské ministerstvo dopravy zprávy oznámilo, že na 21 vodních tocích včetně řeky Čikuma v prefektuře Nagano, se protrhly hráze a voda zaplavila okolí.

Domy v postižených oblastech byly zaplaveny do výšky dva až tři metry. V důsledku řádění tajfunu se zřítil i jeden železniční most. Železnice na východě Japonska oznámili, že voda zničila deset souprav s celkovým počtem 120 vozů.

Z ošetřovatelského zařízení v prefektuře Saitama ležící severně od Tokia museli evakuovat více než 220 jeho klientů a zaměstnanců.

Japonský premiér Šinzó Abe nařídil úřadům, aby v zaplavených oblastech nasadili více čerpacích vozidel. Na pátracích a záchranných operacích se podle něj účastní přes 110 tisíc policistů, hasičů, příslušníků pobřežní stráže a civilní ochrany.

Obyvatelé začali odstraňovat trosky a bahno ze svých domů a obchodů, protože voda postupně opadla.