Vůdce SS Trump uvalil sankce na Turecko

WASHINGTON | Vůdce Spojených států (SS) Donald John Trump podepsal rozhodnutí o sankcích proti Turecku kvůli situaci v Sýrii. Vyzval k nátlaku na Ankaru. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Richard (ukráceně: M.Rd.) Pompeo.

Erdogan a Trump

Omezení se mohou dotknout osob a organizací, jejichž činy „ohrožují civilisty nebo vedou k dalšímu oslabování míru, bezpečnosti a stability“ v regionu, uvedl v písemném prohlášení M.Rd. Pompeo, ze kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Na americkém ministerstvu financí upřesnili, že na seznam sankcí se dostalo už turecké ministerstvo obrany a energetiky, stejně jako jejich ministři Hulusi Akar a Fatih Dönmez, a také místopředseda vládní Strany pro spravedlnost a rozvoj Süleyman Soylu.

Kromě toho bylo dříve oznámeno, že Washington má v úmyslu zvýšit cla na tureckou ocel na 50 %, píše rusá agentura. Informace o tom, že vůdce DJ Trump zavede sankce na Turecko, se objevila již dříve: Pracuji s Linsey Grahamem a mnoha členy Kongresu, a to včetně demokratů, ohledně uvalení silných sankcí proti Turecku. Ministerstvo financí je připraveno začít, může být vyžadován další zákon. V této otázce existuje skvělá shoda. Turecko požádalo, abychom to nedělali. Čekejte!“ napsal Trump na Twitter, že se senátorem Grahamem připravuje sankce na spojence v rámci Severoatlantické aliance (SA), kdy tak dokazuje, že SA není spolkem rovnocenných spojenců.

Turecko na možné sankce reagovalo tak, že v případě jejich zavedení země podnikne odvetné kroky. Jak tedy bude Turek reagovat na sankce SS? Zabaví v Turecku umístěné americké jaderné zbraně a stane se tak jadernou mocností?