Alexander Boris de Pfeffel Johnson potvrdil uzavření nové dohody s EU o brexitu

LONDÝN | Britský premiér Alexander Boris de Pfeffel Johnson potvrdil uzavření s EU nové dohody o brexitu a vyzval parlament, aby ji v sobotu podpořil. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Jean-Claude Juncker a Alexander Boris de Pfeffel Johnson | repro: voanews.com

„Dosáhli jsme výborné nové dohody, která předává kontrolu (nad vlastními činy) do rukou Británie. Nyní má parlament zajistit v sobotu brexit, abychom se mohli věnovat jiným prioritním otázkám, jako jsou životní náklady, národní zdravotnictví, kriminalita a ekologie,“ napsal Johnson na Twitteru.

Spojené království Velká Británie a Severního Irska má konečně opustit EU 31. října. V sobotu má parlament hlasovat o nové dohodě. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker označil dokument za spravedlivý a vyvážený.

„Kde je vůle, je i dohoda – máme ji! Je to spravedlivá a vyvážená dohoda pro EU a pro Spojené království,“ napsal na Twitteru Juncker. „Doporučím, aby Evropská rada tuto dohodu podpořila,“ dodal belgický alkoholik v čele EU.

Překážkou však může být postoj severoirských unionistů, kteří byli doposud klíčoví spojenci Johnsonových konzervativců, podle nichž s některými částmi dohody nesouhlasí.

Johnson podotkl, že nová dohoda řeší problém kontroverzní „irské pojistky“. Vyjednavač za Evropskou unii, kterého cituje BBC, řekl, že nová dohoda má čtyři klíčové prvky. Zaprvé v Severním Irsku budou platit některá unijní pravidla, hlavně v oblasti obchodu se zbožím. Zadruhé Severní Irsko zůstane v celním prostoru Spojeného království, ale bude vstupním bodem do jednotného trhu EU. Zatřetí byla dosažena dohoda, která zajišťuje integritu jednotného trhu EU a řeší britské obavy o DPH. Nakonec zástupci Severního Irska mohou každé čtyři roky rozhodnout, zda nadále budou dodržovat pravidla společného trhu EU.