Socani Zaorálek a Petříček jsou podvodníci! Spáchali zločin proti zákonu o střetu zájmů. Nepřiznali některé své nemovitosti

PRAHA – OSTRAVA | Sociálně demokratičtí ministři Lubomír Zaorálek a Tomáš Petříček podali neúplná přiznání svého majetku. Na chybu přišlo ministerstvo spravedlnosti, které je předalo úřadům k potrestání. O případu v pátek informoval Radiožurnál, na který se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podvodníci a paraziti Zaorálek a Petříček

Ministři mají podle zákonu o střetu zájmů podávat úplná a pravdivá oznámení o příjmech, funkcích, majetku i závazcích. Podle získaných informací nepravdivý či neúplný záznam podali hned dva ministři, a to v obou případech z ČSSD.

Prvním je současný ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ten ostatně pochybil již loni, když ve funkci náměstka podal špatný typ oznámení. Letos Petříček zapomněl přiznat některé nemovitosti. Svou chybu šéf české diplomacie přiznal a slíbil, že se z ní poučil.

„Dopustil jsem se tam dvou chyb. Uvedl jsem jenom vlastnictví bytu, ale oni chtěli, abych to rozepsal: vlastnictví bytu, sklepa a garáže. A pak ještě, že v té době jsem nebyl vypsán z rejstříku jako ředitel jedné OPS,“ cituje portál iROZHLAS.cz Petříčka. Ten byl do listopadu 2018 ředitelem Pražského analytického centra.

Na jeho pochybení upozornily úřady a on ji podle svých slov obratem opravil. Nicméně podezření ze spáchání přestupku předalo ministerstvo Praze 7, které zahájilo přestupkové řízení. Během příštích týdnů se rozhodne o pokutě.

Ta v těchto případech může dosahovat až 50 tisíc korun. Tu již dostal současný ministr kultury Lubomír Zaorálek. Úřady se o něj začaly zajímat loni v lednu. Důvodem bylo jeho přiznání z doby, kdy byl ještě ministrem zahraničí. Věc ministerstvo předalo ostravskému magistrátu. Zaorálek Radiožurnálu chybu přiznal.

„Zapomněl jsem uvést podíl v družstevním bytě, protože jsem se ho chtěl vzdát, ale neučinil jsem to. Ale to jsem napravil, podílu se vzdal ve prospěch bývalé ženy, ale zaplatil jsem pokutu několik tisíc za opomenutí v minulosti,“ napsal redakci Radiožurnálu v SMS. Za přestupek mu byla v dubnu 2018 uložena pokuta. Její výši však ani úřady, ani ministr neupřesnili.