Spojené státy zamořily Antarktidu nukleárními testy. Horší jako Černobyl

PRINCEZNA ALŽBĚTA | Podle nové vědecké studie jsou ledovce na Antarktidě stále zdrojem radioaktivního záření. Důvodem je testování jaderných zbraní, které tam Spojené státy provedly v polovině minulého století. O zamoření zamrzlého kontinentu informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Nová vědecká studie odhalila, že obří ledovce na Antarktidě stále vypouštějí radioaktivní chlór, a to v důsledku testování jaderných zbraní, které bylo realizováno v 50. letech. Studie byla zveřejněna v odborném časopise Journal of Geophysical Research.

Uvádí se, že Mélanie Baroni, která je geoložka z Evropského střediska pro výzkum a výuku v oblasti geologie a životního prostředí v Aix-en-Provence (Francie), spolu se svými kolegy zkoumali emise chloru v různých částech Antarktidy. Konkrétně pak v oblastech, kde jsou roční sněhové srážky vysoké, a v oblastech, kde jsou nízké.
Vědci běžně používají radioaktivní izotopy k tomu, aby určili stáří ledu. Dělají tak pomocí vrtů do ledovců, a to jako součást výzkumu týkajícího se záhad minulosti zemského klimatu.

Některé izotopy chlóru, např. chlór-36, v přírodě vznikají přirozeně, ale mohou být produkovány i během jaderných výbuchů, když neutrony reagují s chlorem v mořské vodě. Odborníci nyní zjistili, že vysoká hladina chlóru-36 je stále přítomna poblíž hladiny ledu, a to v oblasti s nízkými sněhovými srážkami.

Dříve byly radioaktivní prvky pozorovány také během sněžení poblíž ruské výzkumné stanice Vostok. „V globální atmosféře se už nenachází žádný nukleární chlór-36. Proto bychom měli pozorovat přirozenou hladinu chlóru-36 všude,“ řekla Baroni, spoluautorka nové studie.