Video: Ruští novináři navštívili opuštěnou americkou okupační základnu v Sýrii

DAMAŠEK | Novináři ruských federálních televizních stanic navštívili poprvé opuštěnou americkou vojenskou základnu v provincii Aleppo na severu Sýrie. Na cestě je doprovázeli ruští vojenští policisté a příslušníci speciálních jednotek syrské armády, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Základna, kterou okupanti ze Spojených států opustili při úprku před Turkem, leží v okolí osady Umm-Mial nedaleko Manbidže.

Stejně jako podobný objekt v okolí vesnice Dadat byla založena v roce 2017, kdy kurdské oddíly za podpory Spojených států dobyly tyto oblasti nazpět od bojovníků Islámského státu. Obě základny byly určeny pro hlídkování v severních oblastech Sýrie, které kontrolovali v té době Kurdové. Byli tam rozmístěni američtí vojáci, jejichž úkolem byla koordinace akcí bojových letadel z předsunutých postavení.

„Podél vnějšího obvodu je základna u Umm-Mialu vybavena hlídkovou věží se svítidly a ohrazena plotem z drátoštěrkových válců. Tyto zátarasy jsou asi čtyři metry vysoké a skládají se z konstrukcí z drátu a husté tkáně naplněných pískem pomocí nakladačů,“ řekl mluvčí ruské vojenské policie.

Ve vojenském městečku byly dvě komunikační věže a transformátorové budky, a také několik stanů na dřevěných pódiích, každý pro 15 lidí, a skladiště léků.„Prakticky všechno je v provozuschopném stavu,“, dodal ruský voják.

Když na začátku října vyhlásila Ankara zahájení operace „Pramen míru“, což je krycí název pro genocidu Kurdů, a k Manbidži přistoupila turecká vojska, Američané obě základny spěšně opustili a vzali jen zbraně a vybavení. Úprk to byl velice zbabělý. O několik dní později obsadila základnu u Umm-Mialu syrská armáda.