Australské aerolinky testovaly nejdelší komerční let z New Yorku do Sydney

SYDNEY | Australská letecká společnost Qantas v neděli úspěšně završila velmi dlouhý testovací let z New Yorku do Sydney bez mezipřistání. Účelem letu, který provedl Boeing 787, bylo vědecky prověřit, jaký vliv má tato potenciální nejdelší obchodní letecká trasa na piloty, posádku a cestující, informovala agentura Reuters.

Stroj s padesáti pasažéry přistál v ranních hodinách místního času na letišti v Sydney. Let měl délku 16,2 tisíc kilometrů, přičemž trval 19 hodin a 16 minut. Z newyorského letiště letadlo odstartovalo s hmotností 233 tun, z čehož 101 tun tvořilo palivo. Vzletový limit pro tento typ letadla je přitom 245 tun.

S dramaticky narůstajícím poptávkou po letecké přepravě a stále se zlepšujícím výkonem civilních letadel aerolinie stále více zkoumají možnosti ultradlouhých letů. Mezinárodní sdružení leteckých dopravců (IATA) předpokládá, že roční počet pasažérů celosvětově vzroste ze současných 4,6 miliardy na 8,2 miliardy v roce 2037.

Momentálně však nemá žádné komerční letadlo kapacitu na absolvování takové náročné cesty s plným obsazením pasažérů a zavazadel. Letadlo společnosti Qantas proto muselo vzlétnout s maximálním množstvím paliva, ale pouze s malým počtem cestujících a bez jakéhokoliv nákladu.