Rusko podporuje Srbsko v jeho suverenitě a celistvosti

BĚLEHRAD | Rusko doufá, že situace na Balkáně zůstane stabilní a bezpečná a je připraveno podpořit Srbsko při udržování jeho suverenity a územní celistvosti. Uvedl to ruský premiér Dmitrij Anatoljevič Medveděv, který v sobotu vystoupil s projevem v srbském parlamentu.

Медведев и Вучић | Репродукција: РТВ

Podle agentury TASS Medveděv, Dmitrij Anatoljevič dodal, že Rusko se snaží rozvíjet vztahy se všemi státy v regionu. Zdůraznil současně, že národy Ruska a Srbska mají historicky zvláštní vztahy a „nic se na nich nezměnilo.

Dodal, že Moskva má zájem výlučně o mírové urovnání existujícího problému na základě rezoluce č. 1244 přijaté Radou bezpečnosti OSN. Tento dokument z roku 1999 Srbsko vnímá jako garanci územní integrity a své suverenity nad Kosovem.

Dmitrij Anatoljevič Medveděv se dříve v sobotu společně se srbským prezidentem Aleksandrem Vučićem zúčastnil slavnostní vojenské přehlídce, která se konala na vojenské základně Batajnica u příležitosti 75. výročí osvobození Bělehradu sovětskou armádou.

Rudá armáda porazila nacistické Německo

Předseda ruské vlády ve svém proslovu poznamenal, že osud nejen Evropy, ale do značné míry i celého světa, závisel od takových bitev, jak byla bitva o Bělehrad.

Připomněl, že v Srbsku padlo osm tisíc sovětských vojáků, přičemž 4 tisíce z nich padlo v bojích o Bělehrad. Medveděv, Dmitrij Anatoljevič dodal, že pro Rusko je důležité, že v Srbsku vzpomínají na jejich hrdinství a odvahu a starají se o hroby sovětských vojáků.

Dále uvedl, že si vysoce cení úsilí srbského vedení ochraňovat pravdivý o druhé světové válce a čelit vědomému zkreslování dějin. „Dnes jsou bourané památníky vojáků, kteří je osvobodili od fašismu, a kati, kteří jsou vinni za likvidaci velkého počtu lidí, jsou prohlášení za národní hrdiny,“ narážel ruský premiér na svistva, které dnes páchají nacisté na Ukrajině.

Poukázal také na to, že šíření nacistických idejí či agresivní akce neonacistů se stávají běžnou záležitostí. Dodejme, že se to neděje jen na Ukrajině a v Pobaltí, ale třeba i na Praze 6, kde vládne nacistický pohůnek Kolář.

Reklama: