Ján Čarnogurský: Liberalismus je horší než komunismus

BRATISLAVA – PRAHA | Na Západě dnes dochází k útokům na základní společenské instituty, jako je rodina nebo křesťanské hodnoty. V rozhovoru pro portál ParlamentníListy.cz to uvedl bývalý disident a slovenský premiér Ján Čarnogurský. Podle něj se Západ dnes cítí slabší, a proto chce vinu za své neúspěchy shodit na Rusko.

Ján Čarnogurský | repro: FB JČ

Rozhovor s Čarnogurským se týkal 30. výročí Sametové revoluce, které si budou lidé připomínat jak v Česku, tak i na Slovensku. V souvislosti s tím se v Česku často mluví o tom, že se zemi nepodařilo vyrovnat s komunistickou minulostí.

Podle Čarnogurského je ale komunismus překonaný a většinu obyvatel trápí budoucnost, nikoliv minulost.„Je nutné si uvědomit, že současné a budoucí problémy budou pro lidi vždy daleko významnější než problémy, které jsou minulé,“ říká Čarnogurský.

„To znamená, že vracet se ke komunismu a opakovat si, připomínat, jak že jsme ho porazili, není z tohoto pohledu potřebné. Navíc si musíme uvědomit, že lidi, kteří se živí prací, bude vždy daleko více zajímat, zda mají stálé zaměstnání a další věci, než jak to kdysi bylo s komunismem, který je už za námi,“ dodává politik.

Navíc připomíná, že první vláda po Sametové revoluci v Československu byla vláda národního porozumění v čele s komunistou Mariánem Čalfou. „Národního porozumění komunistů a disidentů. Tak jaképak souzení komunistů?“ klade si otázku bývalý premiér.

Navíc v případě Slovenska většina zvolených poslanců jsou bývalými komunisty, kteří by stěží schvalovali zákony, které by umožnily tvrdší postihy komunistů. Podle něj současný liberalismus je mnohem horší než komunismus.

„Já osobně bych asi do nějakých antikomunistických nálad nešel, jelikož větší nebezpečí než v komunismu – vidím v současném liberalismu,“ uvedl Čarnogurský. „Horší je v tom, že míří na základní instituty společnosti, jako jsou rodina, bioetické vztahy, morální a kulturní hodnoty pocházející z Bible,“ vysvětluje.

Reklama: