Cenzura: Facebook zablokoval stránku projektu MIA Rossia Segodnia o Arktidě

MOSKVA | V MIA Rossia Segodnia dnes informovali, že došlo k zablokování stránky jednoho z jejich webů. Konkrétně se jedná o portál Arctic.ru. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ruský arktický ostrov Nová země| repro: wikipedia.org

„Je to zcela v rámci dnešního západního chápání pojmu svoboda slova – existuje, ale ne pro všechny. Pro ruské zdroje neexistuje vůbec,“ okomentovala situaci tisková služba agentury RIA Novosti. Připomněli, že Facebook nejprve blokoval účty novinářů, a nyní si to „vyřídil s přírodou a bílými medvídky“.

„Všichni to chápeme – je to strategický protivník a tak. Ale přestaňte se snažit učit celý svět své ‚demokratické hodnoty‘. A nazývejte věci pravými jmény. V tomto případě cenzurou,“ podotkl zdroj agentury.

Před pár dny jsme informovali o tom, že na Facebooku byla zablokována stránka RT Russian Kitchen s recepty ruské kuchyně. Situaci okomentovala i šéfredaktora MIA Rossia Segodnia a televizní stanice RT Margarita Simoňanová.

„Boršč, majonéza, kopr a pirožky – to všechno je prý spam, který porušuje Zuckerbergovy zákony proti spamu. A začalo to všechno tím, že všechny administrátory požádali, aby oznámili své stálé bydliště. Žijeme v zemi vítězné americké cenzury. Musíte si na to zvyknout,“ napsala Simoňanová na svém Telegramu.

Stránka měla celkem asi 40 tisíc sledujících. Nejprve dostali administrátoři zprávu o tom, že se údajně ze stránky rozesílá spam. Za tři dny byla však bez varování odstraněna.

Vsevolov Pulja, šéfredaktor Russia Beyond, sdělil, že technická podpora sociální sítě nejprve neodpovídala na dotazy, poté byla stránka sice obnovena, ale s omezeným přístupem. Příspěvky se nezobrazují na zdi uživatelů.