Australské noviny na podporu svobody tisku vyšly se začerněnou titulní stranou

CANBERRA | Noviny v celé Austrálii v pondělí vyšly s výrazně zredigovanými titulními stranami na protest proti tajnůstkářství vlády a zátahu na svobodu tisku. Jde o vzácnou ukázku jednoty v popudlivém mediálním prostředí, informuje tisková agentura AFP.

Přišla Austrálie o svobodu tisku ?

Národní i regionální noviny včetně deníků The Australian, The Sydney Morning Herald a Australian Financial Review měli většinu zpráv na přední straně začerněné. V televizních sítích po celé zemi se také objevily reklamy kladoucí divákům otázku „Když vláda před vámi skrývá pravdu, co se snaží zatajit?“

Kampaň koalice „Právo vědět“ podnítily zásahy federální policie proti veřejnoprávní televizní stanici ABC a mediálnímu konglomerátu News Corp Australia v souvislosti se dvěma zprávami, které se ukázaly pro australskou vládu jako nepříjemné.

Kampaň se zaměřuje na šest požadavků včetně vynětí novinářů z přísných zákonů o národní bezpečnosti, které podle kritiků příliš snadno dostanou do pasti reportéry vykonávajících si svou práci.

„Policejní zásahy v domě novinářky News Corp Australia Anniky Smethurst a sydneyské centrále ABC byly přímými útoky na svobodu tisku v Austrálii. Jde však jen o špičku ledovce,“ uvedl Paul Murphy, šéf odborové organizace Media, Entertainment & Arts Alliance (MEAA).

Tři novináři čelí možnému trestnímu stíhání: Mrs. Smethurst za odhalení skutečnosti, že vláda zvažovala plány na špehování obyvatel, a dvojice reportérů stanice ABC za odkrytí údajných válečných zločinů australských speciálních jednotek v Afghánistánu, píše AFP.