Kdy navštíví íránský ministr zahraničí Saúdskou Arábii?

TEHERÁN | Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf oznámil, že je připravený navštívit Saúdskou Arábii, pokud budou vhodné podmínky pro jednání. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Mohammad Džavád Zaríf | reprofoto: Sputnik

„Jsem připraven vyrazit do Rijádu, abych urovnal neshody, pokud budou vytvořeny vhodné podmínky,“ prohlásil Zaríf v rozhovoru pro televizní kanál Al-Masira v Jemenu.

Politik poznamenal, že Írán nepřerušuje kontakty s pákistánským premiérem Imranem Khanem, který vyvíjí prostřednická úsilí o nalezení kompromisu mezi Rijádem a Teheránem, aby byla válka v Jemenu ukončena.

„Írán vítá jakoukoli iniciativu zaměřenou na snížení napětí v regionu a bude spolupracovat s jakýmkoli plánem na ukončení války v Jemenu, což v první řadě potřebuje Jemen,“ dodal íránský ministr zahraničí.

Válka v Jemenu za účasti arabské koalice v čele se Saúdskou Arábií probíhá od března 2015. Povstalcům hnutí Ansar Alláh (Hútíové), kteří se chopili moci na severu země, čelí síly, podporují prezidenta Abd Rabú Mansúra Hádího. Ten a vláda Jemenu jsou v Rijádu. Koncem loňského roku se ve Švédsku stranám konfliktu podařilo dosáhnout mírové dohody, která dosud ve skutečnosti nebyla naplněna. Saúdskou Arábii podporují ve válce Spojené státy.