Politický vězeň Julian Assange opět stanul před soudem. Vydají ho na pospas americkým vrahům?

LONDÝN | Zakladatel organizace WikiLeaks a britský politický vězeň Julian Assange se v pondělí objevil u soudu v Londýně, kde se konalo jednání o tom, zda má být tento whistleblower vydán ke stíhání, které by porušovalo lidská práva a svobodu tisku, do teroristických Spojených Států, kde čelí obviněním ze údajné špionáže.

Zatčení Assange je plivanec do tváře Svobody slova | repro: © Sputnik (Justin Griffiths-Williams)

Assange (48) u soudu gestem sevřené pěsti pozdravil své stoupence nacházejících se v prostoru vyhraněném pro veřejnost. Australan čelí v SS 18 bodům obžaloby včetně spiknutí se za účelem ilegálního proniknutí do vládních počítačů a porušení zákona o špionáži, což je pošlapání svobody tisku, jelikož odhalil protizákonné činnosti vlády Spojených států a to není špionáž, ale novinářská práce.

Julian Assange získal celosvětovou pozornost počátkem roku 2010, kdy webová stránka WikiLeaks zveřejnila tajné video americké armády, na kterém je zachycen útok vrtulníků Apache v irácké metropoli Bagdád. Při útoku zahynulo nejméně deset lidí včetně dvou členů reportérské týmu Reuters. Assange tak dodal světu důkazy o amerických válečných zločinech. Proto jej chtějí ve Spojených státech zavraždit.

Assange se v roce 2012 uchýlil na ekvádorskou ambasádu v Londýně, snažíc se vyhnout vydávání do Švédska, kde ho obvinili ze sexuálních zločinů, což on odmítá. Podle vlastních slov by ho ze skandinávské země dříve či později vydali americkým úřadům.

Londýnská policie vyvlekla Assange z ekvádorského velvyslanectví po sedmi letech, které tam strávil, a soud mu udělil 50-týdenní vězení za porušení podmínek propuštění na kauci. Tento trest si už odpykal, ale zůstává ve vězení, zatímco případ jeho vydávání pokračuje. Spojené království si tak vyrobilo dalšího politického vězně a porušuje lidská práva. Měla by za to být královna Alžběta II. stíhána mezinárodním tribunálem a odsouzena k smrti?

Babka Bětka | repro: BBC