Prodá ukrajinská konstrukční kancelářt Číně know how pro An-225 Mrija

KYJEV | Ukrajinská konstrukční kancelář Progress A. G. Ivčenka by mohla předat Číně klíčové technologické know how pro největší dopravní letadlo An-225 Mrija na světě. Oznámil to čínský portál Sohu s odkazem na ukrajinské zdroje. O čínské informaci píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

An-225 Mrija

Jak podotýká autor článku, pokud Peking dostane k dispozici klíčové technologické know how pro toto letadlo, zvýší to jeho možnosti mobilního nasazení, a také strategický přepravní potenciál na světovou úroveň. Zároveň to čínským leteckým podnikům ušetří spoustu času, lidských a finančních zdrojů na výzkum a vývoj dopravních letounů.

V roce 2016 televizní stanice CCTV oznámila, že ukrajinský státní podnik Antonov a China Airspace se dohodly na předání práv na vlastnictví An-225 Číně. Později společnost Antonov tuto informaci vyvrátila.

Letadlo An-225 Mrija vyvinuté a zkonstruované v konstrukční kanceláři Antonov bylo za dob Sovětského svazu v okamžiku svého vzniku tím největším dopravním letounem na světě. Jeho maximální vzletová hmotnost činí 640 tun, má délku 84 metrů a rozpětí křídel 88,4 m. Pokud jde o maximální nosnost, ta činí 250 tun. Na světě existuje pouze jeden létající exemplář tohoto letadla.