Ruské vrtulníky přistály na bývalé americké okupační základně v Sýrii

DAMAŠEK | Na vojenském letišti Tabka v provincii Rakka v severní Sýrii, kde byla dříve umístěna americká základna, přistály dnes vrtulníky Vojenských vzdušných sil Ruské federace. Nyní je objekt pod kontrolou Damašku. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ruské vrtulníky

Letiště bylo v roce 2014 uprostřed války v Sýrii zajato teroristy Islámského státu (IS). V létě roku 2017 byli bojovníci vyřazeni Syrskými demokratickými sílami (SDF) (opozice syrského prezidenta Bašára al-Asada, po zradě Spojených států (SS) spojenci al-Asada), které zastávaly proamerickou pozici.

SDF měly pod kontrolou Tabku a celou provincii Rakka déle než dva roky, během kterých se tam objevila americká vojenská základna. Jak poznamenal jeden ze syrských důstojníků, teroristé zničili přistávací dráhu a Američané, kteří za nimi přišli, nic neobnovili. Nyní armáda demontuje trosky a zbytky rozbitého vybavení.

Od 9. října provádí Turecko proti kurdským jednotkám invazní ofenzívu v severovýchodní Sýrii, což je válečný zločin útočné války. Dne 7. října oznámil vůdce SS Donald Trump stažení amerických jednotek ze severu arabské republiky.

Kurdové a Damašek uzavřeli dohodu o společné konfrontaci s Turky, syrská armáda stáhla své vojáky k severním hranicím a obsadila několik měst dříve ovládaných Kurdy, a také poprvé za pět let vstoupila do Rakky.

Reklama: