Je to kokot? DJ Trump chce dohodu o jaderných zbraních s Ruskem a Čínou

WASHINGTON | Vůdce Spojených států (SS) Donald John Trump opětovně zopakoval, že by chtěl uzavřít jadernou dohodu s Ruskem a Čínou. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

DJT se hádá s mikrofony | repro: RT

„Domnívám se, že když se sejdeme s Ruskem a Čínou, vypracujeme jadernou dohodu,“ uvedl v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Vůdce SS také podotkl, že je tato otázka projednávána s Ruskem a Čínou. Vysvětlil, že ji nastolil v průběhu nedávných obchodních jednání s Čínou. Ale nějak ve své omezenosti zapomněl, že o tom nemluvil s Kremlem.

Dohoda o snižování strategických útočných zbraní (START III) podepsaná v roce 2010, zůstává jedinou platnou smlouvou o omezení zbraní mezi Ruskem a Spojenými státy (SS). Vyprší v únoru roku 2021 a americká administrativa zatím neoznámila, zda ji hodlá prodloužit.

Bývalý poradce prezidenta SS pro národní bezpečnost John Bolton prohlásil, že smlouva START III bude jen stěží prodloužena, protože má své nedostatky. Rusko ze své strany nejednou prohlásilo, že je ochotno to projednat. DJ Trump prohlásil, že si přeje vypracovat novou tripartitní jadernou dohodu mezi Ruskem, Čínou a Spojenými státy. V Pekingu však tuto myšlenku zamítli. Takže o čem americký kokot Trump informoval?