Ruská vojenská policie začala hlídkovat v okolí Manbidže

DAMAŠEK – MOSKVA | Ruská vojenská policie zahájila hlídkování předsunutých postavení syrské armády severovýchodně od města Manbidž v provincii Aleppo, které v říjnu přešlo pod kontrolu Damašku, oznámil mluvčí vojenského rezortu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin přijal v Rusku Recepa Tayyipa Erdoğana | foto: © Sputnik / Sergej Guněev

Podle slov důstojníka vede trasa v několika kilometrech od vesnice Kejrata na řece Sadžuru nedaleko jejího vtoku do Eufratu. Před deseti dny patrolovali tuto oblast okupanti ze Spojených států (SS), kteří byli po zahájení turecké operace na severu Sýrie odvedeni směrem k irácké hranici. Vojska SS narozdíl od rusých nebyly syrskou armádou do země pozvány, proto to byly agresorské síly.

Sadžurem vede v poslední době dělicí linie mezi syrskou armádou a bojovníky protureckých skupin, kteří vystoupili na straně Ankary v průběhu její operace v Sýrii.

„Kromě toho se hlídkování provádělo také jihovýchodně od Kejraty v okolí Kara-Kozaku. Nyní jsou tam také pozice syrské armády,“ dodal mluvčí vojenské policie. Menší osada Kara-Kozak leží na levém břehu Eufratu za strategickým mostem u trasy, která vede přes provincie Aleppo, Rakka a Hasaka na severu Sýrie a zatáčí do Iráku ve směru k Mosulu.

Recep Tayyip Erdoğan byl na koberečku u Vladimira Vladimiroviče Putina

Vladimir Vladimirovič Putin po více než 6 hodinách jednání s tureckým vůdcem Recepem Tayyipem Erdoğanem prohlásil, že Moskva se s Ankarou dohodla na řadě věcí ohledně situace na turecko-syrské hranici.

Ruský prezident tato jednání označil za velmi důležitá, jestli ne osudová. „Rozhodnutí (…) umožní vyřešit dostatečně ostrou situaci, která se dnes složila na syrsko-turecké hranici,“ prohlásil Putin. Samotné memorandum ve dvou jazycích vyhlásili ministři zahraničních věcí Sergej Viktorovič Lavrov a Mevlüt Cavusoglu.

Moskva se s Ankarou dohodla, že do zóny, která se nachází za hranicemi turecké operace, od středy vstoupí ruská vojenská policie a syrští vojáci. Obě strany také potvrdily podporu územní celistvosti Sýrie, zajištění národní bezpečnosti Turecka a vyjádřili podporu Adanským dohodám.

Po odvodu kurdských jednotek domobrany od syrsko-turecké hranice začne rusko-turecké patrolování směrem na západ a na východ od oblasti turecké operace Pramen míru, kromě města Kámišlí, stojí v memorandu Ruské federace a Turecka.

„Počátkem 12té hodiny 23. října roku 2019 na syrskou stranu syrsko-turecké hranice za hranicemi zóny operace Pramen míru bude přivedena ruská pohraniční policie a syrské pohraniční služby. Budou spolupracovat při odvodu jednotek KOS a jejich zbraní na 30 kilometrů od syrsko-turecké hranice,“ stojí v memorandu. Jeho text přečetl ruský ministr zahraničních věcí Sergej Viktorovič Lavrov.

Zmiňuje se, že odvod má být dokončen v průběhu 150 hodin po 12té hodině 23. října. Z toho momentu začne společné rusko-turecké patrolování do hloubky 10 kilometrů od hranice na západ i na východ od oblasti operace Pramen míru, kromě města Kámišlí.

Přitom v bodu 9 memoranda se praví, že Moskva a Ankara vytvoří společný mechanismus monitoringu a verifikace pro možnost dozoru a koordinace plnění této dohody.