Bolívijský prezident informoval o pokusu o státní převrat v zemi

SUCRE | Bolivijský prezident Evo Morales považuje masové protesty pořádané pravicovými silami, které nejsou spokojené s jeho znovuzvolením, za pokus o státní převrat. Morales to oznámil na tiskové konferenci, která byla speciálně svolána.

Evo Morales | foto: ze-sveta.cz

Podle tamní hlavy státu byl převrat připraven s mezinárodní podporou. „Nemáme v plánu pořádat konfrontaci, bude fungovat nouzový stav v zemi, mírová a ústavní mobilizace, aby byla ochráněna demokracie,“ řekl k věci Morales, jehož slova citovaly noviny Deber, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Prezidentské volby se v Bolívii konaly dne 20. října. Po sečtení 95, 63 % hlasů vede současná hlava státu Evo Morales s výsledkem 46, 85 %. Na druhém místě je bývalý prezident Carlos Mesa se ziskem 36, 74 % hlasů.

Daný rozdíl tak nejspíše stačí k tomu, aby Morales vyhrál první kolo voleb. V Bolívii totiž vedoucímu kandidátovi stačí, aby v prvním kole hlasování vedl o více než deset procentních bodů. V takovém případě by se pak nemuselo uskutečnit kolo druhé.

Opoziční kandidát Carlos Mesa ale tyto výsledky označil za „hanebnost“. Prohlásil, že je neuznává. „Věříme, že to občané nepřijmou,“ uvedl.

Reklama: