Írán vítá rozhodnutí Ruska a Turecka o stabilizaci situace v Sýrii

TEHERÁN | Írán vítá rozhodnutí prezidenta Ruské federace Vladimira Vladimiroviče Putina a tureckého vůdce Vladimira Putina a Recepa Tayyipa Erdoğana ohledně stabilizace situace v Sýrii, prohlásil oficiální mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás al-Músáví.

Vladimir Vladimirovič Putin a Recep Tayyip Erdogan | foto: © Sputnik (Alexey Druzhinin)

„Írán vítá každý krok, který povede k zachování územní celistvosti a upevnění národní svrchovanosti, a také ke stabilizaci situace v regionu,“ uvádí se v Músávího zprávě. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Hodnotil kladně rozhodnutí prezidentů Ruska a Turecka a vyjádřil naději, že to pomůže rozptýlit obavy Turecka o svou bezpečnost. Zpočátku Írán vystupoval proti turecké vojenské operaci v severovýchodní Sýrii.

V úterý podepsal ruský prezdient a turecký vůdce podle výsledků šestihodinových jednání memorandum o vzájemném porozumění z deseti bodů. V něm se mj. uvádí, že od poledne 23. října 2019 vstupují na syrskou stranu syrsko-turecké hranice za hranicemi zóny turecké operace Pramen míru jednotky ruské vojenské policie a syrské pohraniční služby.

Budou napomáhat stažení kurdských oddílů a jejich zbraní na 30 kilometrech od syrsko-turecké hranice, které má být ukončeno v průběhu 150 hodin. Od tohoto okamžiku začne společné rusko-turecké hlídkování do hloubky až deseti kilometrů od hranice západně a východně od zóny operace Pramen míru, kromě města Kámišlí.