Krajský soud v Ostravě uznal platnými miliardové pohledávky Citibank za OKD

OSTRAVA | Krajský soud v Ostravě dnes rozhodl, že pohledávky v hodnotě více než 10 miliard korun, jež za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Uvádí se však, že rozhodnutí není pravomocné. Daná věc tak zřejmě postoupí k vyšší instanci – zástupce insolvenčního správce i státní zástupce totiž mluví o odvolání, píše ČTK.

OKD | reprofoto: wikipedie

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak těžební firma OKD si v roce 2016 zažila těžké časy, jelikož se dostala do úpadku. V té době insolvenční správce Lee Louda však pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení. V opačném případě by byla největším věřitelem firmy. Uvádí se, že Citibank zastupuje držitele dluhopisů, jež vydala společnost New World Resources (NWR) v roce 2014). Ta byla tehdy majitelem OKD. Podle portálu daná společnost za tyto závazky ručila.

Daná banka se rozhodla podat na těžební firmu a na správce Loudu žalobu. V ní požadovala, aby soud platnost pohledávek uznal.

„Soud žalobu spojil do společného řízení s odpůrčí žalobou, v níž insolvenční správce naopak žádal, aby soud prohlásil smlouvy za právně neúčinné. Dluhopisy z roku 2014 nahradily dluhopisy z roku 2010,“ uvádí se na portálu.

Právníci insolvenčního správce, stejně jako státní zástupce, tvrdí, že společnost OKD ale už v roce 2014 byla v úpadku. Soud nakonec rozhodl, že se firma v roce 2014 v úpadku nenacházela.

Podle soudkyně Simony Pittermannové ale soud nepochybuje o tom, že byla ručitelská prohlášení platně uzavřena. Přiznala však, že několik otázek, kterými se soud musel zabývat, české soudy podle jejího názoru ještě nikdy neřešily.