Bude toto místo na Marsu, kde prvně přistane člověk?

WASHINGTON | Na stránce Uahirise na Instagramu se objevily snímky ploch z Marsu, které by se mohly stát možnými přistávacími místy pro robotické a budoucí lidské zkoumání. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Nejvýkonnější kamera HiRISE udělala snímky krajiny Nili Fossae na Marsu a Zephyria Planum. Stejně jako Mawrth Vallis je i Nili Fossae potenciálním místem pro přistání, a to hlavně díky přítomnosti jílu, který zde byl objeven.

„Neuvěřitelně nádherná krajina Nili Fossae,“ píše společnost u příspěvku. „Když slyšíme slovo ‚jíly‘, často předpokládáme, že se týká něčeho, co je mokré. Dnes tomu tak není na Marsu, který je úplně suchý,” bylo uvedeno pod fotografií. Dále se dává vysvětlení, proč je tak důležitý jíl.

„Přesto nám přítomnost jílů dává okno do dávné, vlhčí minulosti. Jíly pravděpodobně pocházejí z materiálu vytěženého z nedalekého obřího nárazového kráteru Isidis Basin. Kromě toho jsou v Nili Fossae horniny, které obsahují uhličitanové minerály a také zdroj oblaků metanu.“


Kamera HiRISE jekamera, která byla vyslána na Mars. Byla vypuštěna v roce 2005, k Marsu dorazila v roce 2006 a od té doby dělá snímky. Schopnost kamery s vysokým rozlišením přispívá vke studiu rudé planety a je také nezbytným nástrojem pro pomoc při výběru přistávacích míst pro robotické a budoucí lidské zkoumání. V uplynulém desetiletí kamera zobrazovala probíhající laviny a objevovala tmavé toky.
Dříve bývalý vědec NASA Gilbert Levin oznámil, že na Marsu byly nalezeny stopy života před více než 40 lety. Je to uvedeno v jeho článku na portálu Scientific American. Levin uvedl, že studie byla provedena v roce 1976 jako součást programu Viking, který zahrnoval hledání stop života ve vzorcích půdy z Marsu. Podle jeho slov se povedlo objevit „mikrobiální dýchání“, o čemž svědčí vysoká hladina kyslíku v získaných vzorcích.