Americký letecký šrot, zdraví nebezpečný! Indonésie zveřejnila vyšetřovací zprávu o havárii Boeingu 737 Max 8

JAKARTA | Havárii letu společnosti Lion Air, při níž před rokem zahynulo 189 lidí, zapříčinila kombinace chyb konstrukce letadla, nedostatečného výcviku a problémů s údržbou. Vyplývá to ze zprávy indonéského Národního úřadu pro bezpečnost dopravy (NTSC), o níž v pátek informovala agentura AP.

Boeing 737 MAX 8 | repro: Sputnik (© REUTERS / Matt McKnight)

Jak dále informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk, tak letadlo směřující z indonéské metropole Jakarta na ostrov Sumatra se zřítilo částečně proto, že piloti nebyli seznámeni s tím, jak rychle reagovat na nesprávné fungování automatického systému letové kontroly stroje Boeing 737 MAX 8. P

Prakticky nové letadlo se 29. října 2018 po přibližně 13 minutách letu zřítilo do jávský moře. NTSC uvedl, že automatický manévrovací systém MCAS se spoléhal na senzor, který poskytl chybnou informaci, čímž se nos letadla automaticky naklonil směrem dolů.

Zpráva také hovoří o některých chybných krocích před havárií. Stroj měl problémy během svých čtyř předchozích letů včetně letu pouze den před pádem letadla.

Pouhých pět měsíců po této havárii tatáž porucha způsobila pád stroje Max v Etiopii, přičemž zahynulo 157 lidí na palubě včetně čtyř Slováků. Vedlo to ke globálnímu zastavení letů strojů Boeing 737 MAX, které stále trvá.