Středoafrická republika uvažuje o možnosti zřízení v zemi ruské vojenské základny

BANGUI | Středoafrická republika uvažuje o možnosti zřízení v zemi ruské vojenské základny, prohlásil to v rozhovoru pro Sputnik prezident SAR Faustin-Archange Touadéra.

Vladimir Vladimirovič Putin a Faustin-Archange Touadéra | repro: kremlin.ru

„Budeme i nadále pracovat s národním ministerstvem obrany a s Ministerstvem obrany RF na této otázce, abychom prozkoumali všechny možnosti,“ řekl prezident, když odpovídal na otázku novináře.

O tom, že se v republice může objevit ruská vojenská základna, informovala v lednu ministryně obrany Marie-Noëlle Koyara. Podle ní je to možné v rámci mezivládní dohody o vojenské spolupráci, kterou Rusko a Středoafrická republika podepsaly v srpnu 2018.

Nyní má země v Berengu centrum, kde se vojáci za pomoci ruských instruktorů učí, jak zacházet se zbraněmi, a studují metody vedení boje, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Nejedná se o první příklad vojenské spolupráce mezi oběma zeměmi. Rusko v březnu minulého roku dodalo lehké zbraně a munici pro potřeby středoafrické armády, která svádí boje s místními povstalci. Tyto dodávky Rusko uskutečnilo na žádost centrální vlády a se schválením Rady bezpečnosti OSN.
Podle oficiálních údajů Rusko rovněž do země vyslalo skupinu pěti vojáků a 170 civilních instruktorů, kteří mají pomoci s výcvikem místních vojáků.

Reakce Kremlu je ale opačná. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Sergajevič Peskov však popřel informace o jednání mezi Vladimirem Vladimirovičem Putinem a prezidentem Středoafrické republiky Faustin-Archange Touadérem o zřízení ruské základny v zemi. Na otázku zda proběhlo, řekl jen stroze: „Ne.“

Situace v SAR se vyostřila na začátku prosince 2013, kdy došlo v Bangui ke srážkám mezi islámskými zmrdy a křesťanskými povstalci, kteří proti nim stojí. Teprve na začátku roku 2019 podepsali Touadéra a zástupci ozbrojených skupin mírovou dohodu, která má ukončit mnohaletý konflikt v zemi.

Strany se dohodly na tom, že uspořádání svobodných a inkluzívních voleb je jedinou cestou zajistit vyměnitelnost moci v zemi. Vláda se kromě toho zavázala zajistit svobodu zakládání stran a politických hnutí. Bylo také rozhodnuto o vytvoření nezbytné podmínky pro dobrovolný návrat uprchlíků.