Vyznamenání bez Kazimírů a zemských škůdců

Se státním svátkem u příležitosti vzniku samostatného československého státu se již tradičně pojí udílení nejvyšších státních vyznamenání. Koho prezident republiky ocení, náleží plně do jeho kompetence a záleží na jeho zralém uvážení a pečlivém výběru.

Jan Kopal

V drtivě většině na seznamu vyznamenaných nalezneme respektované a uznávané osobnosti z nejrůznějších odvětví a oblastí lidské činnosti.

Samotný výběr bývá také obvykle napadán prezidentovými odpůrci, kteří stále argumentují tím, že Miloš Zeman vyznamenává své stoupence a oblíbence.

Zajímavé je, že když Václav Havel oceňoval své kamarády z mokré čtvrti, tak stejní lidé, nejen, že mlčeli, ale dokonce i hlasitě tleskali a přikyvovali. Inu korouhvičky ve stylu kam vítr, tam plášť.

K módním výstřelkům náleží také jejich veřejný bojkot této událostí, která ovšem není nějakým soukromým podnikem prezidenta republiky, ale vrcholným státním aktem. Naštěstí takový akt se klidně obejde bez účasti Kazimírů a zemských škůdců všeho druhu. Naopak to na jeho průběhu a důstojnosti ještě přidá.

Reklama: