Archeologové zjistili, proč zmizela starověká říše

DAMAŠEK – TOKIO | Akkadská říše existovala zhruba v letech 2334–2154 př. n. l. a zahrnovala prakticky celou Mezopotámii (dnes Irák) a část Sýrie. Vědcům z japonské univerzity v Hokkaidó se nyní podařilo zjistit, proč došlo ke zmizení této říše. Takové informace se uvádí na vědeckém zpravodajském serveru EurekAlert.

Vědci provedli paleoklimatické rekonstrukce změn teploty a vodního režimu v oblasti archeologického naleziště starověkého města Šubat-Enlil v dnešní Sýrii.

Ilustrační snímek

Celkem bylo analyzováno šest vzorků fosilních korálů, které byly staré 4,1 tisíc let a pocházely z Ománského zálivu. Tyto údaje následně porovnali s moderními korály, přičemž byly brány v potaz i údaje o současném klimatu.

Ukázalo se, že před čtyřmi tisíci lety postihlo území Akkadské říše závažné a nečekané sucho. Nedostatek dešťových srážek a intenzivní prachové bouře způsobily velké škody v zemědělství, což zřejmě vedlo k sociální nestabilitě a všeobecnému hladu.

To všechno pak následně přispělo k úpadku státu, k němuž došlo před 4,2 tisíci lety. Tato oblast poté nebyla po dobu 300 let obydlena.

Akkadská říše se objevila mezi řekami, a to v důsledku agresivních kampaní Sargona Akkadského ve 24. století př. n. l. Říše existovala až do roku 2137 př.n.l., kdy bylo hlavní město Akkada zničeno gutským národem. Zániku říše předcházela zdlouhavá krize, za jejíž důvod vzniku v minulosti označovali suché klima.