NASA plánuje vyslat na Měsíc robota, aby hledal vodu

WASHINGTON | Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v pátek oznámil, že v roce 2022 vyšle na Měsíc robota, který bude pátrat po podpovrchových ložiskách vody. Informovala o tom tisková agentura Reuters.

Ilustrační snímek

NASA se snaží před plánovaným opětovným letem astronautů na Měsíc v roce 2024 přezkoumat zdroje vody použitelné na pití a výrobu raketového paliva. (Ovšem čím tam v roce 2024 poletí je ještě ve hvězdách, jelikož i na ISS se musí nechat dopravovat za pomocí nákupu letenky do Ruské rakety. Spojené státy nemají žádnou kosmickou loď schopnou vynést člověka do vesmíru.)

Robot nazvaný VIPER by měl na Měsíci pátrat po podpovrchových ložiskách, ve kterých by se mohly nacházet stovky milionů tun vodního ledu, jak se vyjádřil ředitel NASA Jim Bridenstine. Takový objev by potenciálně umožnil využití Měsíce jako výchozího bodu pro let na planetu Mars. „VIPER vyhodnotí, kde se vodní led nachází,“řekl Bridenstine, podle kterého by se v budoucnu mohlo začít i s vrty objevených ložisek.

Robot by měl na jižním pólu Měsíce přistát v prosinci 2022. Bude vybaven přístroji, které budou na měsíčním povrchu schopné najít stopy vodíku a kyslíku – prvků, z nichž se skládá voda.

Reklama: