Video příletu ruských vojenských policistů do Sýrie

DAMAŠEK – MOSKVA | Přibližně 300 ruských vojenských policistů dorazilo na syrskou leteckou základnu Hmímím. Pomohou odsunout kurdské oddíly od hranice s Tureckem. Záběry byly zveřejněny ruským ministerstvem obrany. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

V souladu s dohodou mezi Moskvou a Ankarou vojenská policie poskytne pomoc při odsunu kurdských Lidových obranných jednotek (YPG) a jejich zbraní do vzdálenosti 30 kilometrů od syrsko-turecké hranice.

Podle ministerstva obrany pro poskytnutí pomoci bylo dodáno více než 20 obrněných vozidel GAZ Tygr a Tajfun. Ruská vojenská policie začala hlídkovat 23. října.

V úterý ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin a turecký vůdce Recep Tayyip Erdoğan podle výsledků šestihodinových jednání podepsali memorandum o vzájemném porozumění, které obsahuje deset bodů. V něm se mj. praví, že od čtvrtečního poledne vstupují na syrskou stranu hranice s Tureckem za hranicemi zóny operace Pramen míru jednotky ruské vojenské policie a syrské pohraniční služby.

Po odsunu kurdských oddílů začne společné hlídkování tohoto území ruskými a tureckými vojáky v rozmezí deseti kilometrů od turecko-syrské hranice a výjimkou města Kámišlí na severovýchodě Syrské arabské republiky.