Dotace na sociální byty téměř bez odezvy

Je hezké, že vláda na rok 2019 vyčlenila miliardu pro dotace na sociální byty. Jenže v praxi projekt jaksi nefunguje. Obce se do projektu nehrnou – jejich zájem je naprosto minimální a není divu.

Ivo Valenta | foto: facebook Iva Valenty

Podmínky jsou příliš přísné, obcím se jich nelíbí hned několik, navíc jsou nastaveny tak, že nemotivují sociálně slabé k tomu, aby svou situaci jakkoliv řešili. A tak podtrženo – sečteno, o úvěr požádaly pouze tři obce, jedenáct pak mělo zájem o dotaci.

Celková výše požadovaných finančních prostředků je ve výsledku jen malým zlomkem původně avizované částky. Podle zástupců měst a obcí, z jejichž úst zaznívá kritika, jde o totální debakl.

„ANO ministryně“ pro místní rozvoj však pomalý rozjezd raději svaluje na úřednický šiml a zastupitelské prázdniny… Obecně jsem zastáncem toho názoru, že dotace (ať už do oblasti bydlení, nebo třeba sportu), by měly být nastaveny tak, aby plnily svůj účel, skutečně pomáhaly tam, kde je potřeba, a především aby pro subjekty nebylo administrativně přehnaně náročné jejich vyřizování. Bohužel tomu tak zatím evidentně není.

Reklama: