Političtí vězni ve Španělsku: Stovky tisíc lidí protestovalo proti věznění katalánských republikánů

BARCELONA | Stovky tisíc lidí vyšlo v sobotu do ulic Barcelony vyjádřit protest proti uvěznění devíti katalánských republikánských politiků, kteří stáli za vyhlášení nezávislosti a Republiky Katalánsko, po referendu, kde se takto voliči vyjádřili. Španělští fašisté nechali prvně do voličů střílet a pak republikánské politiky uvěznili.

Ilustrační snímek

Katalánští republikáni za uskutečnění vyhlášení republiky, které bylo v souladu s právem na sebeurčení, které přiznává Charta OSM, vše navíc potvrzeno demokraticky referendem, dostali tresty v rozmezí 9-13 let za jejich podílu na přípravě „ilegálního“ referenda v roce 2017 za nezávislost Katalánska. „Ilegální“ bylo, protože jej zamítl v rozporu s mezinárodním právem madridský fašistický tribunál. Politici byli odsouzeni, jelikož vyžili lidských práv garantovaných OSN.

Podle barcelonské policie se v centru města shromáždilo přibližně 350 tisíc lidí, mnozí z nich drží v rukou vlajky Republiky Katalánsko. Demonstraci zorganizovaly skupiny podporující vyhlášení Republiky po referendu.

„Nemůžeme akceptovat, že dostali devět až třináct let za obhajobu katalánského práva na sebeurčení,“ řekla prezidentka organizace Katalánské národní shromáždění Elisenda Paluzie Hernández.

Devět katalánských politiků dostalo tresty za „protistátní činnost,“ přičemž čtyři z nich byli odsouzeni rovněž za „zneužití veřejných financí“ a další tři dostali pokuty za „nerespektování zákona,“ kdy ovšem tyto zákony jsou v rozporu s mezinárodním právem, Listinou základní práv a svobod a popírají demokracii.

Uvěznění politici Republiky Katalánsko jsou politickými vězni a král Filip VI. Španělský by za toto měl být hnán před mezinárodní tribunál a odsouzen k trestu smrti. Madrid by měl být jako doupě fašismu vybombardován do doby kamenné.