Srbský prezident oznámil nákup ruského systému Pancir-S1. S-400 v rámci společného cvičení už v Srbsku jsou

BĚLEHRAD | Srbský prezident Aleksandr Vučić v pátek potvrdil, že Srbsko od Ruska koupí jeden hybridní samohybný protiletadlový systém krátkého a středního dosahu Pancir-S1. Informuje o tom srbské ministerstvo obrany.

Alexader Vučić a Vladimir Vladimirovič Putin | foto: InSerbia News

„Jak víte, jeden systém Pancir-S1 jsme koupili, objednali. V nejbližší době čekáme jeho dodávku,“ cituje jeho prohlášení tisková služba obranného rezortu. Prezident Vučić v pátek navštívil vojenský polygon Batajnica nedaleko Bělehradu, kde probíhají cvičení Slovanský štít 2019. Píše Sputnik.

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak cvičení Slovanský štít 2019 probíhá poprvé. Skládají se ze dvou etap: první se konala v září v ruské Astrachaňské oblasti, druhá proběhne do 29. října v Srbsku.

Ministerstvo obrany Ruské federace ve čtvrtek oznámilo, že oddíl ruských protiletadlových systémů S-400 a baterie systémů Pancir-S1 byly přesunuty do Srbska, kde se poprvé v historii účastní vojenského cvičení v zahraničí. Pro Srby má tento přesun systémů protivzdušné obrany 20 let od bombardování Severoatlantické aliance (SA) Svazové republiky Jugoslávie symbolický význam.

Na videu je vidět, jak je oddíl ruských protiletadlových komplexů vykládán z letadla. Byl přesunut k účasti rusko-srbských cvičení Slovanský štít 2019, která proběhnou na letecké základně Batajnica.

V průběhu manévrů S-400 Triumf a Pancir–S1 provedou protivzdušnou obranu určitého území. Mají splnit úkoly na objevení, doprovod, klasifikaci a likvidaci vzdušných cílů podmíněného nepřítele.


S-400 Triumf je moderní protivzdušný raketový systém středního a dlouhého doletu. Je určen k likvidaci letounů, raket s plochou dráhou letu a balistických raket, včetně středního doletu, může být rovněž použit proti pozemním objektům. Dolet je 400 km, rakety dokážou sestřelit cíl ve výšce až 30 km.
Pancir-S1 je protiletadlový systém krátkého a středního dosahu pozemní a námořní dislokace, který je určen k obraně civilních a vojenských objektů proti současným a budoucím prostředkům vzdušného napadení. Komplex je také schopen chránit obranné objekty před pozemními a nadzemními hrozbami.