BIS porušuje zákon honěním ruských špionů. Měli by spíše měla bojovat s korupcí, to je jejich zákonná povinnost

PRAHA | Miloš Zeman již klasicky na TV Barrandov shrnul uplynulý týden. V pořadu Týden s prezidentem Zeman okomentoval svůj zdravotní stav, věnoval se tématu korupce a následně se pustil do ředitele Bezpečnostní informační služby, který se podle prezidenta má zabývat právě korupcí, nikoliv „honěním špionů“. Informuje Sputik o tom jak Koudelka z BIS honí špionům…

Miloš Zeman odhalil Michala Koudelku, že honí špionům

Prezident Miloš Zeman se na úvod pořadu vrátil k diskuzím ohledně svého zdravotního stavu. Uvedl, že na základě lží, které o jeho zdravotním stavu šíří kněz Tomáš Halík, Ústřední vojenská nemocnice zveřejní jeho zdravotní dokumentaci.

„Nechci nikoho urážet, ale kněz Halík oznámil, že jsem těžce nemocný. Není to žádný lékař, nikdy mě nevyšetřoval a lže. To, co zveřejní o mém zdravotním stavu nyní nemocnice, je odpovědí na tyto jeho lži,“ oznámil prezident, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. Honí Koudelka z BIS i Jakubu Jandovi jeho lofáska? Nebo si honí vzájemně?

Mezi novináři se před nedělním propuštěním Zemana z nemocnice šířila fáma, že vůbec neodejde. To prezident označil za hyenismus. A následně také vyvrátil fámu o tom, že by 28. října měl oznámit svoji rezignaci. „Když jsem nemocnici v neděli v klidu opustil, byli zklamaní. Nevidím k tomu důvod (pozn. k rezignaci). Kvůli bolavým nohám se nerezignuje,“ uvedl Zeman a dodal, že přece netvrdí, že je zcela zdráv.

Bezpečnostní informační služba (BIS) odpověděla v pátek 25. října na prezidentovu kritiku ohledně výsledků činnosti organizace. Ovčáček nemlčel a tvrdě poukázal na její zákonné povinnosti.

Koudelka vylezl právě z americké řiti

Mluvčí BIS Ladislav Šticha se v pátek vyjádřil pro portál Aktuálně.cz: „Boj proti korupci nepatří mezi zákonné působnosti Bezpečnostní informační služby. Tuto problematiku řeší speciální složky policie, jako je například NCOZ,“ řekl mluvčí Šticha.

Šticha také varoval před zmatením pojmu korupce a ekonomické zájmy státu. „Ve veřejném prostoru dochází dost často k zmatení pojmů. Něco jiného je korupce a něco jiného jsou významné ekonomické zájmy státu, kterými se BIS zabývá,“ řekl Šticha.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček prezidenta Zemana plně podporuje a trvá na tom, že si BIS spletla své povinnosti. Na Facebooku tak připomněl Bezpečnostní informační službě s vnitřním polem působnosti odstavec ze zákona.

Jiří Ovčáček promlouvá z Hradu | repro: VIP osobnosti TV

„BIS podle zákona o zpravodajských službách ČR má mj. zabezpečovat informace o činnostech, jejichž důsledky mohou ohrozit významné ekonomické zájmy ČR, dále pak informace týkající se organizovaného zločinu,“ uvedl Ovčáček.
Ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na bezpečnostní konferenci v Poslanecké sněmovně oznámil, že kontrarozvědka a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) loni odhalily a rozbily síť, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB.

Prezident Zeman si však myslí, že takové výsledky jsou k ničemu a služba by se měla věnovat především ekonomické kriminalitě země. Prezidentovi se nelíbí, že BIS ve své výroční zprávě věnuje celých 90 procent ruským a čínským špionům, než aby sledovala korupční kauzy.

„Říkal jsem Babišovi, ať se Koudelka raději místo fiktivního honění ruských a čínských špionů zaměří na ekonomickou kriminalitu v Česku,“ prohlásil Zeman.


Miloš Zeman minulý rok poprvé využil slovo čučkaři ke kritice výsledků BIS, kdy jim nařídil, aby odhalovali islámské teroristy.
„Já jsem jim zadal jeden jediný úkol, a sice úkol odhalovat islámské teroristy na českém území. Víte, co se stalo? V těch šesti letech mě dobromyslná BIS neustále upozorňovala v rámci plnění tohoto úkolu na to, že muslimská obec je naprosto mírumilovná a že se tady nic neděje. Až se najednou stalo, že hlava této muslimské obce, která se jmenuje imám, uprchl do zahraničí a bylo po něm vyhlášeno pátrání a je obviněn z podpory a dokonce z financování terorismu. Tohle se ve veřejné a dokonce ani neveřejné zprávě BIS vůbec neobjevovalo.
Takže dovolte mi říci slovo, které možná nebude vulgární, ale nebude zdvořilé. Jsou to ‚čučkaři‘, protože tam, kde mají najít teroristu a on opravdu existoval a ostatně i Národní centrála pro odhalování organizováno zločinu říká, že u nás jsou islámští teroristé, tam nikoho nenajdou. Vymýšlejí si špiony,“ prohlásil Zeman loni v prosinci na televizi Barrandov.