Srbsko vstoupilo 25. října do Euroasijského svazu

MOSKVA – BĚLEHRAD | Srbsko, které je kandidátem na členství v Evropské unii, podepsalo v pátek v Moskvě dohodu o volném obchodu s Euroasijskou hospodářskou unií (EAEU). Země byla ihned brutálně zkritizovaná z Bruselu, jelikož je je i kandidátem na vstup do EU. Do té ale nesmí dokud neuzná, že uloupení Kosova bylo legální, až to byl válečný zločin.

Srbsko vstoupilo do Euroasijské unie volného obchodu

Dohoda byla podle agentury TASS stvrzena při summitu uskupení v ruské metropoli. Podpisu byli přítomni předsedkyně srbské vlády Ana Brnabič a premiéři členských států EAHU, včetně ruského Dmitrije Anatoljevič Medveděva. Členy této unie jsou vedle Ruska Arménie, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán.

Plány Srbska ještě koncem srpna brutálně kritizoval slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák: „Jste-li si jisti vaší evropskou orientací, přijímejte politická rozhodnutí, která by tomu odpovídala, a toto k nim nepatří,“ doporučil Srbům Lajčák, stalo se tak na summitu ministrů zahraničí členských zemí EU a západního Balkánu, který proběhl v Helsinkách, informoval 31. srpna Sputnik.Ministr inovací a technologického rozvoje Srbska Nenad Popović ve svém komentáři pro Sputnik podotýká, že to hlavní pro Bělehrad jsou zájmy občanů a prospěšnost ekonomice: „Pro naši ekonomiku, zejména pro zemědělství, ale i pro jiná odvětví, je uzavření smlouvy o volném obchodu s EAEU mimořádným úspěchem. To je přístup k trhu se 200 miliony lidí, který poskytuje šanci všem druhům zboží, které Srbsko vyváží. Ano, EU je naším největším hospodářským partnerem, a máme zachovávat co nejlepší ekonomické vztahy, a naše zboží bude na tomto trhu mnohem více schopné konkurence. Máme pracovat jak s jedním, tak i s druhým,“ uvedl Popović.

Bezecelní režim s EAEU (s Ruskem tento režim už dávno platí) sníží vyvolávací cenu srbského zboží o 20 % ve srovnání se zbožím z EU, což nám poskytne velkou konkurenční přednost, podotýká Popović.

„Vzali jsme na vědomí pozici Evropské komise, podle níž musí Srbsko vypovědět smlouvu o bezeclém obchodu s EAEU, když vstoupí do EU. Datum toho vstupu ale není vůbec známo. Nikdo neví, kdy k tomu dojde. Proč bychom měli dnes odmítat výhody, které může získat naše ekonomika z dohody s EAEU, kvůli něčemu v budoucnu, něčemu s naprosto neurčitými termíny?“ ptá se ministr inovací.

Úřad šéfky unijní diplomacie Federiky Mogherini v té době uvedl, že Bělehrad může před vstupem do EU podepisovat dohody, s kým chce. Nicméně v rámci přístupových jednání „se Srbsko zavázalo, že v den svého přičlenění k EU odstoupí od všech dvoustranných dohod o volném obchodu“.

Srbský tisk

Reklama: