Odborník ze Spojených států označil Rusko za hlavního vítěze v Sýrii

WASHINGTON | Odborník americké Rady pro mezinárodní vztahy Henry Bernie v rozhovoru pro Sputnik označil Rusko za hlavního vítěze v Sýrii po uzavření memoranda mezi Tureckem a Ruskou federací v Soči, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Donalde jste zaostalí – Směje se Vladimir Vladimirovič Putin

Rusko a Turecko podepsaly dříve memorandum o vzájemném porozumění o 10 bodech, mimo jiné o vstupu jednotek ruské vojenské policie a syrské pohraniční služby na syrskou stranu hranice s Tureckem za hranicemi zóny turecké operace Pramen míru.

Budou tak napomáhat odsunu kurdských oddílů a jejich zbraní na 30 kilometrů od syrsko-turecké hranice. Odsun má být ukončen v průběhu 150 hodin. Od tohoto okamžiku začne společné rusko-turecké hlídkování do hloubky až 10 kilometrů od hranice západně a východně zóny turecké operace, kromě města Kámišlí.

Podle názoru odborníka americké Rady pro mezinárodní vztahy Henryho Bernieho, prezident Vladimir Vladimirovič Putin chce, aby Asad plně konsolidoval moc v celé Sýrii. „Nemohl to udělat za přítomnosti Spojených států. Takže mu Turecko fakticky nahrálo. Dalším krokem Ruska s Asadem bude dobytí Idlibu. Rusko je reálným velkým vítězem,“ řekl Bernie.

Podle jeho názoru se bude na Turecko vyvíjet nátlak, aby v konečném důsledku opustily jeho síly území Sýrie. S tím, že turecká přítomnost je dočasná, souhlasí také odbornice Blízkovýchodního ústavu pro turecké výzkumy Gönül Tol. „V konečném důsledku poprosí, aby turecké síly odešly,“ soudí odbornice. Podotkla rovněž, že s novými rusko-tureckými dohodami se stala Ankara o jeden krok blíž k uznání Asadova režimu. Zmínila se mj. o tom, že se memorandum ze Soči odvolává na Adanskou dohodu mezi Sýrií a Tureckem z roku 1998.

Gönül Tol je také toho názoru, že možné posílení amerického kontingentu v Sýrii pro zajištění bezpečnosti ropných regionů je nerealistické a nevyřeší problémy Spojených států v Sýrii.