Polským vyšetřovatelům umožnili zkoumat vrak letadla, ve kterém zahynul prezident Kaczyński

VARŠAVA | Ruští vyšetřovatelé umožnily sedmi kolegům z polské státní prokuratury prohlédnout trosky trupu letadla typu Tu-154M, při jehož havárii v roce 2010 zahynul polský prezident Lech Kaczyński a další představitelé polské elity.

Trosky polského prezidentského speciálu u Smolenska

Jak v pondělí informovala tisková agentura Interfax, v souvislosti s vyšetřováním okolností leteckého neštěstí u ruského Smolenska jde o druhou návštěvu polské delegace v Rusku v tomto roce. K zmíněnému leteckému neštěstí došlo 10. dubna 2010 a zahynulo při něm 88 cestujících a osm členů posádky prezidentského letadla.

Ruští vyšetřovatelé považují za příčinu nehody Kaczyńského letadla chyby posádky, která se rozhodla přistát za špatné viditelnosti. Ostatní verze, včetně výbuchu v letadle, byli podle Interfaxu prošetřeny, ale nebyly podložené žádnými důkazy.

Mezinárodní letecký výbor (IAC) již v roce 2011 oznámil závěr, že k nehodě došlo pro rozhodnutí posádky přistát v blízkosti Smolenska, a ne na záložním letišti.

Polsko s tímto závěrem nejprve souhlasilo, pak však – v roce 2016 – obnovilo vyšetřování okolností letecké havárie. Komise zřízená pro tento účel dokonce přišla s verzí, že příčinou havárie byla exploze na palubě prezidentského letadla.

Reklama: