Mediální experti ke koupi TV Nova Petrem Kellnerem. Změní se něco?

PRAHA | Nejbohatší Čech Petr Kellner koupil TV Nova. Dohoda má hodnotu 48 miliard korun. Jedná se o převzetí televizních stanic CME, které provozuje v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku, ve Slovinsku a v České republice. Pro pražskou kavárnu je to jako když na čůráte do mraveniště, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Petr Kellner | PPF

„PPF Group N.V. oznamuje, že prostřednictvím svých dceřiných společností podepsala dohodu se společností Central European Media Enterprises Ltd. o jejím plném převzetí,“ informovala tisková mluvčí PPF Jitka Tkadlecová. Jedná se o obchod o rozměru 48,4 miliard korun (2,1 miliardy dolarů).

Sám Petr Kellner, majoritní akcionář PPF prohlásil, že usiluje o synergii mezi tvorbou mediálních obsahů a jejich distribucí. Podle jeho slov neplánuje žádné zásahy do fungování CME.

„Nákupem CME, respektive jejích mediálních aktivit v pěti evropských zemích, sledujeme především cíl doplnit náš telekomunikační byznys ve střední a východní Evropě. Chceme využít synergie mezi tvorbou mediálního obsahu a jeho distribucí. Motivem je tedy především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu. CME je dobře fungující společností a po jejím převzetí neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování,“ prohlásil Petr Kellner.

Na koupi české televizní stanice Nova Petrem Kellnerem již reagovali i mediální experti. Petr Štěpánek, bývalý místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a bývalý člen Rady Českého telekomunikačního úřadu, na svých sociálních sítích již před několika dny napsal, že převzetí Novy Petrem Kellnerem způsobí paniku v řadách pražské kavárny. A to i z důvodu, že Kellner se ve výroční zprávě skupiny PPF zastal konzervativních hodnot.

„Událost první, již proběhlá: Petr Kellner, nejbohatší Čech, se v úvodním slovu výroční zprávy PPF vyjádřil také k politické a společenské situaci. A v kulisách bujícího psedodoliberálního pokrokářství se přihlásil ke konzervativním hodnotám.

Událost druhá, jejíž oznámení můžeme čekat v řádu hodin: Petr Kellner, respektive jeho PPF, koupil televizi Nova, nejsledovanější, a proto také nejvlivnější české médium.

Událost, respektive dění třetí: Uvnitř pražské kavárny nastává chaos nikoli nepodobný tomu, jako když někdo načůrá do mraveniště,“ napsal Štěpánek na svém Facebooku.

Mediální expert Vadim Petrov považuje informace o koupi Novy ze strany PPF za projev emancipace českých investorů na západních investorech, což považuje za pozitivní.

„Investice PPF do nákupu TV NOVA je součástí trendu ovládnutí domácích médií lokálními velkopodnikately. Rozumím tomu jako projevu emancipace na západních investorech a považuju to za pozitivní zprávu,“ napsal na svém Facebooku Petrov.

Podle názoru vlivného sociologa Petra Hampla, autora bestselleru Prolomení hradeb, v této souvislosti není třeba očekávat velké změny ve fungování Novy, jelikož vlastníkům jde hlavně o peníze.

Reklama: