Rusko přesouvá ponorky do severního Atlantiku

OSLO – MOSKVA | Rusko vyslalo do oblasti severního Atlantiku přibližně deset ponorek. S odvoláním na úterní oznámení norské armády o tom informovala agentura AFP s tím, že od předchozího týdne se začaly ponorky, rozmístěné u Kolského poloostrova na severu Ruska, postupně přesouvat na manévry v Atlantiku. Vyplývá to z informací od norské tajné služby.

Ilustrační snímek

„V současnosti je v severním Atlantiku vysoká aktivita a Norsko společně s dalšími členskými státy Severoatlantické aliance ji monitorují prostřednictvím vzdušných a pozemních kapacit,“ řekl pro AFP mluvčí norských ozbrojených sil Brynjar Stordal.

Norská televize NRK s odvoláním na své zdroje uvedla, že ponorky, které opustily svou základnu v režimu ponoru, se pokoušejí doplout co nejhlouběji do Atlantiku, aniž by je zpozorovali, ideálně do vod západně od Grónska.

Ruská média v sobotu informovali o plánovaném testovacím hloubkovém ponoru dvou ruských ponorek na přezkoušení určitého vybavení a zbraní v neutrálních vodách Norského moře.

„Během těchto ponorů, které potrvají týden, budou posádky cvičit taktické procedury a různé techniky hloubkových ponorů,“ píše se v prohlášení ruské Severní flotily, které citovaly média.

Podle ruských médií jde o víceúčelové ponorky, které mají vybavení na odpálení naváděných střel a jsou určeny pro detekci a zničení nepřátelských vzdušných a námořních cílů.