Na čem se představitelé Ruska, Turecka a Íránu domluvili na ženevském jednání o Sýrii

MOSKVA | Na čem se ministři Ruska, Turecka a Íránu domluvili na ženevském jednání o Sýrii před zahájením činnosti Ústavního výboru Sýrie, o jehož vytvoření OSN informovala na konci září, klade otázku světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ministři Zarif, Çavuşoğlu a Lavrov

„Rusko, Turecko a Írán pokračují v práci na dosažení pevné stabilní situace v Sýrii,“ oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov.

„Domluvili jsme se na pokračování energetického úsilí ve spolupráci se všemi syrskými stranami v zájmu nastolení pevné dlouhodobé stabilní situace na zemi a likvidace posledních ohnisek terorismu,“ oznámil Lavrov, Sergej Viktorovič po schůzce s kolegy z Turecka a Íránu.

Írán, Turecko a Rusko se také zavázaly, že nebudou zasahovat do fungování Ústavního výboru Sýrie, oznámil íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf.

„Syřané si nesmí myslet, že cizí státy zasahují do jejich záležitostí. Právě toto garanti astanského procesu zajišťují… Jsme nakloněni tomu, že nebudeme zasahovat do vnitřního procesu,“ oznámil Zaríf po jednání.
Írán má v úmyslu zachovat vojenskou přítomnost v Sýrii tak dlouho, dokud to bude syrská vláda potřebovat, dodal íránský ministr.

„Írán a Rusko se tam nachází na pozvání vlády, zůstaneme tam tak dlouho, nakolik nám to syrská vláda umožní,“ oznámil Zaríf po jednání s kolegy z Ruska a Turecka.

„Myslíme si, že území Sýrie musí být pod kontrolou vlády Sýrie, syrské armády, právě oni musí být odpovědní za bezpečnost Sýrie a sousedních států. A my si myslíme, že nesmí být v nebezpečí sousední státy, přičemž by nebezpečí pocházelo ze syrského území,“ dodal také na tiskové konferenci.

Ústavní výbor Sýrie dokazuje efektivitu astanského formátu, oznámil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu „Podporujeme zahájení Ústavního výboru tady v Ženevě a po dlouhých intenzivních konzultacích, naší dlouhé práce, výbor začne zítra fungovat,“ uvedl. Dodal také, že tímto krokem astanský proces dokazuje, že je efektivní mezinárodní iniciativou a přinesl potřebné výsledky.