Maďarsko vetovalo deklaraci Severoatlantické aliance o Ukrajině

BUDAPEŠŤ | Maďarsko vetovalo deklaraci stálých zástupců Severoatlantické aliance (SA) o Ukrajině. Informuje o tom Daily News Hungary s odkazem na maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártó, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Péter Szijjártó | Foto: Sputnik (© AFP 2018 / Attila Kisbenedek)

Podle slov ministra tak učinili z toho důvodu, že dokument nezavazoval Kyjev dodržovat právo maďarské menšiny. Poznamenal, že Budapešť navrhla několik změn, které zavazují Ukrajinu plnit své závazky v souladu s mezinárodním právem.

Tyto návrhy však byly zamítnuty. Szijjártó zdůraznil, že Maďarsko nemělo jinou možnost, než vetovat prohlášení „Žijeme ve střední a východní Evropě a zájmy Maďarů jsou dostatečným důvodem, abychom to chránili,“ dodal.

V loňském září mezi Ukrajinou a Maďarskem vypukl diplomatický skandál poté, co se na internetu objevilo video z maďarského konzulátu v Zakarpatské oblasti. Na videu bylo vidět, že maďarský konzul údajně rozdával Ukrajincům pasy a přiváděl je k přísaze na věrnost Maďarsku. Následně se však ukázalo, že nešlo o pasy ale o dokumenty pro získání občanství. V této souvislosti Ukrajina vyhostila maďarského konzula. Maďarsko odpovědělo recipročně.

Zakarpatská oblast se stala součástí ukrajinské SSR v roce 1945. Předtím bylo součástí Rakouska-Uherska a Československa. Až dosud v Zakarpatské oblasti bydlí mnozí etničtí Maďaři – podle sčítání lidu na Ukrajině z roku 2001 jejich počet dosáhl 151,5 tisíc.