Viktor Mihály Orbán: Členství Maďarska v Severoatlantické alianci nevylučuje spolupráci s Ruskem

BUDAPEŠŤ | Maďarsko je členem Severoatlantické aliance (SA) a Evropské unie (EU) a také tam zůstane. To však nevylučuje spolupráci na politické úrovni s Ruskem, oznámil to maďarský premiér Viktor Mihály Orbán, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin a Viktor Orbán

„Maďarská politika má zájem na tom, aby se všichni na světě zajímali o úspěch Maďarska. Zejména, aby o to měly zájem ty země, které jsou z regionálního hlediska pro nás klíčové. Patří tam tedy i spolupráce mezi Ruskem a Maďarskem. Maďarsko je samozřejmě členem NATO a Evropské unie a také tam i zůstane. To však nevylučuje možnost politické spolupráce s Ruskem. Usilujeme o to nyní a budeme usilovat i v budoucnu,“ pověděl Orbán po jednáních s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který ve středu dorazil na jednodenní pracovní návštěvu do Budapešti.

Maďarský prezident rovněž dodal, že jeho země má zájem ve zlepšení vztahů mezi SA a Ruskou federací (RF). Maďarský premiér Viktor Mihály Orbán rovněž sdělil, že by se Maďarsko chtělo připojit k plynovodu Turecký proud co nejdříve.

„Je pro nás důležité, aby plyn procházel přes území Maďarska z různých směrů. Čím dříve se můžeme připojit k Tureckému proudu, tím lépe, tudíž v této oblasti nebudeme zranitelní,“ vysvětlil Orbán na tiskové konferenci.
Poznamenal, že proces rezervace budoucích kapacit Open Season již dosáhl druhé fáze.

„Doufám, že jakmile bude dokončena druhá fáze, začne i fáze třetí, kdy už bude možné distribuovat kapacity plynovodu. Chtěl bych, aby všechno proběhlo co možná nejdříve. Jak uvedl pan prezident, bude to možné začátkem příštího roku. Doufám, že budeme schopni dodržet tyto časové rámce a budeme moci oznámit fázi podávání otevřených přihlášek co nejdříve,“ uvedl premiér.

Účast Maďarska v Tureckém proudu je pro Maďarsko velmi zajímavá, pokud jde o zajištění energetické bezpečnosti země a zvýšení její role v evropském energetickém sektoru. „Ruská federace pouze přivítá připojení maďarských partnerů k tomuto projektu,“ oznámil ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin po jednáních s premiérem Maďarska Viktorem Mihály Orbánem.

Vladimir Vladimirovič Putin po jednání s maďarským premiérem Viktorem Mihály Orbánem také uvedl, že spolupráce mezi oběma zeměmi se nyní úspěšně rozvíjí a úrověň ekonomických vztahů to potvrzuje: „Během několika let jsme vyvinuli mechanismus interakce na nejvyšší úrovni a soudě podle všeho to funguje úspěšně. Mám na mysli pokrok v našich obchodních a ekonomických vztazích,“ řekl Putin, Vladimir Vladimirovič.

Ruské a maďarské společnosti se dohodly na prodloužení dodávek ropy do Maďarska a Slovenska

Společnosti Lukoil, Transněfť a maďarská ropná a plynárenská společnost MOL podepsaly dokumenty o prodloužení smlouvy o dodávkách ropy do Maďarska a Slovenska, informuje dále Sputnik.

Ceremonie podpisu se konala v rámci návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Maďarsku. Podepsalo se memorandum o vzájemném porozumění a deklarace o vzájemném porozumění mezi Lukoil a MOL. Transněfť a Lukoil rovněž podepsaly prohlášení o porozumění.

Dané dokumenty se týkají pokračující spolupráce v oblasti přepravy ropy ropovodem Družba a prodloužení platnosti dlouhodobé smlouvy o dodávkách ropy na Slovensko a do Maďarska. Dohodu podepsal prezident a předseda představenstva Lukoilu Vagit Alekperov, prezident a zástupce společnosti Transněfť Nikolaj Tokarev a generální ředitel MOL Zsolt Hernádi.