Děti s cystickou fibrózou se budou v Brně lépe zbavovat zahlenění

BRNO | Děti s cystickou fibrózou nebo-li s vrozeným onemocněním dýchacích cest a zažívacího traktu a následným chronickým zahleněním mají větší šanci na zlepšení jejich zdravotního stavu. Klinika dětských infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno a LF MU obdržela nový přístroj SIMEOX.

Fakultní nemocnice Brno | reprofoto: GM

Zjednodušeně řečeno jde o inovativní dechovou a rehabilitační pomůcku, tzv. vysavač na hleny z plic. Ročně se na klinice léčí s touto chorobou necelých sto dětských pacientů, každým rokem přibývá deset dětí.

U takto nemocných dětí se v plících zanáší hlen, do kterého se dostávají baktérie, které prohlubují zánětlivé změny a mají tendenci zahleňovat dýchací ústrojí. „Přístroj už jsme viděli a víme, že dětem, které špatně vykašlávají hlen, se ho podaří lépe odstranit,“ upřesnila MUDr. Alena Holčíková, Ph.D., spolu s MUDr. Lukášem Homolou, Ph.D., z Centra pro cystickou fibrózu Kliniky dětských infekčních nemocí v Dětské nemocnici FN Brno.

Přístroj předala ředitelka a předsedkyně Klubu cystické fibrózy Mgr. Simona Zábranská. Finanční obnos poskytla firma Kollmorgen.