Ve spektru mezihvězdné komety Borisov byla objevena voda

ITHACA | Vědci informovali o prvním objevu vody ve spektru mezihvězdné komety 2I/Borisov. Předběžná verze článku byla zveřejněna v archivu Cornellovy univerzity, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek komety: NASA

Kometa 2I/Borisov, která byla objevena 30. srpna tohoto roku, je jen druhým známým mezihvězdným objektem, který letí skrz Sluneční soustavu. Dne 8. prosince toho roku se kometa přiblíží ke Slunci na vzdálenost asi 300 milionů kilometrů, čili přibližně na dvojnásobnou vzdálenost, než se nachází Země od Slunce.

Kometa se pohybuje ohromnou rychlostí 150 tisíc kilometrů za hodinu a vstupuje do Sluneční soustavy pod úhlem asi 40 stupňů vzhledem k orbitální rovině naší planety.

Pro vědce je pozorování jádra dané komety jedinečnou příležitostí ke studiu materiálního složení vesmírného objektu, který vznikl v jiném hvězdném systému. Američtí vědci detailně zkoumali spektrum komety 2I/Borisov a našli charakteristické kyslíkové linie 6300 A, které lze považovat za klasický ukazatel přítomnosti vody.

Reklama: