Hnědo v trenkách? Britové jsou vystrašeni unikátními kvalitami ruské rakety Sarmat

LONDÝN | Britské noviny The Times se ve svém článku věnují perspektivní ruské mezikontinentální balistické raketě Sarmat, kterou podle názoru autorů systémy protivzdušné obrany nedokáží zastavit. Novináři si z rusých raket nadělali do kalhot.

Mezikontinentální balistická raketa Sarmat

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dne, tak důvodem pro zveřejnění podobného článku jsou letové zkoušky rakety Sarmat, které začnou v lednu 2020. Pokud všechny testy proběhnou úspěšně, už v roce 2021 se raketa dostane do výzbroje ruské armády.

Autor článku připomíná, že o 208tunové raketě, která dokáže nést termojadernou bojovou hlavici a další strategické zbraně, promluvil ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin loni během projevu před Federálním shromážděním. Sarmat má nahradit mezikontinentální balistickou raketu R-36, které se na Západě říká Satan.

Raketa Sarmat disponuje doletem až 18 tisíc kilometrů a dokáže zničit všechno na území o rozloze amerického Texasu nebo Francie.

Ještě více autora článku znepokojuje fakt, že Sarmat, který už experti označují jako Satan 2, bude hlavním dopravním prostředkem hypersonického bloku Avangard. Sarmat dokáže hypersonický Avangard vypustit ve výšce přibližně 30-36 tisíc metrů, to znamená ve vrchních vrstvách atmosféry Země. Poté Avangard s desetinásobným překonání rychlosti zvuku bude stále manévrovat a mířit k cíli.

Pracovník Mezinárodního institutu strategických výzkumů Barry Douglas si je jistý, že Avangard se stane vážnou výzvou pro západní protivzdušné systémy, protože protivzdušné komplexy byly vytvářeny na likvidaci balistických raket letících z vrchních vrstev atmosféry.