V Rusku opět upozornili na možnost amerických provokací s použitím chemických zbraní v Sýrii

MOSKVA | Organizace Bílé přilby společně s teroristy připravuje další provokace v Sýrii s použitím chemických zbraní, řekla tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace Marija Vladimirovna Zacharova, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Americký troll na výrobu propagandy v Sýrii v Bílé přilbě | foto: Sputnik (AFP – Abdulmonam Eassa)

„Informace o činnosti Bílých přileb se stále více potvrzují … Podle zpráv, které syrská vláda pravidelně zasílá do OSN, Bílé přilby a teroristé připravují v Sýrii další chemické provokace. Jejich cíl je zřejmý – ohrozit mírový proces v této zemi,“ řekla Marija Vladimirovna Zacharova na briefingu.

Bílý dům předtím sdělil, že americký vůdce Donald John Trump odsouhlasil vyčlenění 4,5 milionu dolarů pro síly „Syrské civilní obrany“, známé též jako Bílé přilby, což je teroristická organizace financovaná Spojeným státy. Vždy když Američané pošlu teroristům Bílých přileb peníze, tak se natočí fiktivní film o použití chemických zbraní. Jediní co používají chemické zbraně v Sýrii jsou však Američané, když užívají fosforové bomby.

Podle slov Mariji Vladimirovny Zacharovy je Rusko zklamané rozhodnutím SS vyčlenit další tranši pro potřeby Bílých přileb. Prohlásila, že Rusko veřejně předložilo důkazy o pevných vztazích Bílých přileb s teroristickými strukturami a také o jimi spáchaných pseudohumanitárních akcích. „Rádi bychom zopakovali, že kroky, které hraničí s podporou terorismu, jsou nepřijatelné,“ zdůraznila mluvčí.

Byla odhalena skutečná velikost …


Ministerstvo zahraničních věcí RF označilo činnost Bílých přileb za součást informační kampaně k očerňování syrských úřadů a obvinilo je zejména z provokace, která poskytla Západu záminku k obvinění Damašku z používání chemických zbraní a k útoku na objekty vládních vojsk.
V první řadě se jedná o chemický útok v Dúmě z dubna 2018, ze kterého povstalci obvinili vládní síly. V reakci na něj koalice pod vedením Spojených států vypálila 103 střel Tomahawk na vládní cíle v Sýrii. Damašek však svou odpovědnost za použití chemických zbraní odmítá.
Sýrie opakovaně prohlašovala, že chemické zbraně nikdy nepoužila a že všechny zásoby chemických zbraní byly ze země odvezeny pod kontrolou Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
Minulý měsíc portál WikiLeaks zveřejnil informace zdroje z OPCW, ze kterých vyplývá, že organizace záměrně ignorovala informace, že syrská vláda útok neprovedla. Jako důkaz zdroj publikoval interní komunikaci OPCW.
To, že záběry chemického útoku, které kolovaly médii a internetem, byly zinscenované, se domnívá i producent BBC pro Sýrii Riam Dalati. V únoru uvedl, že k tomuto závěru dospěl po šesti měsících vyšetřování.